szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kaliforniai középiskola szakkörének diákjai vették észre, hogy a Dimorphos nevű aszteroida nem úgy mozog, mint ahogy arra a NASA tudósai számítottak.

Történelmi tettet hajtott végre még 2022 szeptemberében a NASA: sikeresen módosította egy aszteroida pályáját, ezzel pedig bebizonyította, hogy életképes lehet a bolygóvédelmi terve. A DART-misszió során a szonda megváltoztatta a Dimorphos pályáját.

Az utólagos vizsgálatok kimutatták, hogy az égitestből nagyjából 1 millió kilogramm törmelék robbant ki, ami egy 10 000 km hosszú csóvát eredményezett. Nem sokkal később az is kiderült, hogy a Dimorphos 33 perccel lassabban kezdett el keringeni a Didymos nevű társa körül, mint az ütközés előtt.

A NASA akkori észlelését egy kaliforniai középiskola tanára, Jonathan Swift is megfigyelte diákjaival, és egy újabb érdekességet vettek észre. Egy hónappal később az aszteroida keringési ideje további 1 perccel lassult, ami arra enged következtetni, hogy az ütközés óta folyamatosan veszített a sebességéből – írja a New Scientist.

Swift diákjai felfedezését az Amerikai Csillagászati Társaság júniusi konferenciáján mutatta be. A DART-csapat azóta megerősítette, valóban történt lassulás, ám nem olyan mértékű, mint amit a középiskolások mértek: csak 45 másodperccel lett lassabb az égitest. További érdekesség azonban, hogy egy hónappal az ütközés után a lassulás megállt.

Újra megnézték a tudósok, mitől volt annyira sikeres a NASA bolygómentő tesztje

A NASA tudósai újra elemezték a Dart űrszonda becsapódásakor rögzített adatokat, és kiderült, a szerkezet napeleme találta el először a Dimorphos aszteroidát.

A furcsa viselkedés okat nem ismert. A NASA tudósai úgy vélik, talán az ütközés után a nagyobb szikladarabok visszahullhattak az aszteroidára, ami miatt lassult a sebessége.

A DART-csapat mindenesetre tovább vizsgálja majd az aszteroidát, a pontos válaszokra azonban 2026-ig várni kell. Ekkor érkezik majd az égitesthez az Európai Űrügynökség szondája, amely közelebbről is megnézi a becsapódás nyomait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!