Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Hétfőn elstartolt a világ legnagyobb technológiai szakkiállításaként jegyzett GITEX 2024, ahol 6500 kisebb-nagyobb vállalat mutatkozik be a világ 180 országából érkező 200 ezer elemző, döntéshozó és újságíró előtt. A helyszín az Egyesült Arab Emírségek, ahol jelenleg azon dolgoznak, hogy a mesterséges intelligencia java hozzájuk kapcsolódjon majd.

Nyitóelőadásán az eseménynek helyt adó Egyesült Arab Emírségek digitális gazdaságért és mesterséges intelligenciáért (MI) felelős minisztere arról beszélt, hogy a Perzsa-öböl partján fekvő, alig 11 milliós ország milyen ambíciókkal bír az MI területén. Az eddigi fejlesztések és jövőt illető vízió komolyságáról már a GITEX-et megnyitó Omar bin Szultán al-Olama titulusa is tanúskodik – kevés országban van mesterséges intelligenciáért felelős minisztérium, az Egyesült Arab Emírségekben viszont 2017-ben a világon elsőként hoztak létre ilyen intézményt. A lépést akkor azzal indokolták, hogy a következő globális hullámot a mesterséges intelligencia kelti majd – azóta pedig a laikusok többsége is tisztában van vele, hogy ez így is történt.

„Az Egyesült Arab Emírségek nem a múltját nézegeti” – mondta Omar bin Szultán al-Olama. „A jövőre fókuszálunk, arra törekszünk, hogy globális vezető szerepet töltsünk be a mesterséges intelligencia területén” – fogalmazott a miniszter, aki azért annyira visszatekintett a múltba, hogy országa nem 2017-ben, hanem már a kétezres évek első évtizedében eszközölt befektetéseket az MI működését lehetővé tévő infrastruktúrába.

Magyarországon keveseknek kell magyarázni, hogy az utóbbi időben világszerte több ország a bezárkózásban látja a jövő zálogát. A GITEX 2024 nyitóelőadásában Omar bin Szultán al-Olama egészen másról beszélt: a közel-keleti ország erőforrásként tekint arra, hogy több mint 200 nemzet szakemberei élnek Dubajban és az állam más részein. A miniszter szerint erre építve az Egyesült Arab Emírségekben működő helyi startupok és jelen lévő globális vállalatok olyan MI-eszközöket tudnak fejleszteni, amelyek aztán a világ minden részén könnyen a helyi viszonyokra szabhatók.

Az ország adatközpontokba és energetikai infrastruktúrába fektet – mára ismert, hogy ezekből lényegében végtelen kapacitást maga alá tud gyűrni a mesterséges intelligencia. (Minél okosabb egy rendszer, annál több számítási teljesítményt igényel, ezzel párhuzamosan több és több energiát fogyaszt.) A miniszter szerint az infrastruktúra mellett most a hatékony, de az innovációt nem elfojtó szabályozási környezet kialakítása és a tehetségfejlesztés van terítéken az országban. Utóbbiba az is beletartozik, hogy a következő két évben egymillió embert szeretnének átképezni a mesterséges intelligencia hatékony működtetésére. A politikus korábban kifejtette: akinek már csak kevés ideje van a nyugdíjazásig, és nem érdekli az átképzés lehetősége, annak lehetőséget adnak a korábbi nyugdíjba vonulásra.

A ChatGPT kifejlesztésével a MI fejlődésének óriási lendületet adó OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman néhány hónapja azt mondta: szerinte először Dubajban kellene kikísérletezni, mi legyen a mesterséges intelligenciával, és csak utána megcsinálni világszerte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!