szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Japán mérnökök azt szeretnék kideríteni, a fa mennyire használható az űrbéli feladatok elvégzésére. Ha kiállja a próbát, az Hold- és Mars-bázisok tervezését is meghatározhatja.

A napokban indították útnak a japán kutatók azt a műholdat, ami radikálisan más, mint amik jelenleg a Föld körül keringenek – ugyanis fából készült. A CNN beszámolója szerint a LignoSat a SpaceX Nemzetközi Űrállomásra indított küldetésével ment fel a világűrbe, és hamarosan pályára is állhat majd. Az eszközt a Kiotói Egyetem, valamint a japán Sumitomo Forestry nevű cég mérnökei fejlesztették.

Az emberben perszer rögtön felmerülhet a kérdés, hogy miért éppen fából készít valaki egy olyan szerkezetet, aminek nagyon zord körülmények között kell megállnia a helyét. A tudósoknak épp ez az egyik célja, hogy kiderítsék, mennyire strapabíró a fa az űrben. Ha azt látják, hogy kellően megbízható, a jövőben további fejlesztéseket végezhetnek, és általánosabbá válhat a fa használata. Ez nemcsak környezetvédelmi szempontból lehet hasznos, de az űrkutatást is fenntarthatóbbá teheti.

Sőt, ha a fa kellően strapabírónak tűnik, a jövőben a Holdon és a Marson is alkalmazhatják, mint az ottani bázisok egyik építőanyaga.

Nem vicc: fából építene műholdat Japán

A japán Kiotói Egyetem mérnökei szerint a Nemzetközi Űrállomáson tesztelt faminta nem vetemedett meg, nem ment össze és nem bomlott le, míg az űrben volt.

A kutatók szerint az anyag mellett szól, hogy a világűrben nincs oxigén és nedvesség, így nem korhad el a szerkezet. Emellett az űrben nem is tud meggyulladni, és a sugárzás ellen is viszonylagos védelmet biztosít.

A másik ok, ami miatt a fa mellett tennék le a voksukat a szakemberek az, hogy ha a műhold az életciklusa végére ér, akkor egyszerűen visszazuhan a Földre és elég a légkörben. Ez nemcsak azt segítené, hogy ne keletkezzen még több űrszemét, de a fa miatt az égés során mérgező anyagok sem keletkeznének.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!