szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók két, amúgy külön használt táplálékkiegészítő, a koffein és a kreatin kombinációjának hatására voltak kíváncsiak. Bár elsősorban a teljesítmény fokozására használják ezeket a szereket, kiderült, együttesen egészen másként hatnak.

A sportolók gyakran használnak koffeint és kreatint teljesítményük fokozására, és korábban voltak már bizonyítékok arra is, hogy e két anyag között valamiféle kölcsönhatás is lehet. A Jacksonville Állami Egyetem kutatói utána kívántak járni ennek, és egy vizsgálat során koffeint és a kreatin egy újabb formáját, a kreatin-nitrátot adták egy hétig, nagy dózisban önkéntes, rendszeres rezisztenciaedzést végző férfiaknak. Az igen szigorú felvételi kritériumoknak végül épp egy tucat 18 és 40 év közötti, egészséges, gyógyszert nem szedő férfi felelt meg. Fontos volt, hogy a kísérlet alatt megtartsák étkezési és edzési szokásaikat, sem új gyakorlatokat nem végezhettek, sem új ételekkel nem próbálkozhattak.

A kettős vak, placebo-kontrollos, keresztezett elrendezést követő vizsgálatban a résztvevők négy kezelési fázison mentek keresztül: kreatin-nitrátot szedtek, koffeint kaptak, e kettő kombinációját, illetve placebót adtak nekik. A teljesítményt fekvenyomásos és lábnyomó gyakorlatokkal mérték, míg a kognitív funkciókat egy olyan teszttel vizsgálták, amelyik a figyelemre, a feldolgozási sebességre és a kognitív rugalmasságra fókuszál. Még vérmintákat is vettek a résztvevőktől, például az izom- és a májenzimek mérésére, sőt a teljes vérképüket is elemezték. A pulzusszámot is ellenőrizték, mind az edzés előtt, mind a testgyakorlatok után.

A várakozásokkal ellentétben az edzésteljesítményben nem volt jelentősebb javulás, ami arra utal, hogy az említett kiegészítők együttes adása nem nyújt előnyöket a fizikai teljesítmény szempontjából. Viszont a kognitív teljesítmény meglepően sokat javult, és e javulás kifejezettebb volt, mint önmagában a koffein hatására.

Bár az eredmények egyértelműek, arra azért a kutatók is felhívják a figyelmet, hogy viszonylag kis mintával dolgoztak, és csak férfiak, közülük is bizonyos edzéseket végzők vettek részt a kísérletben. A szakemberek nem mérték a koffein és a nitrát csúcsszintjét a vérben, ami befolyásolhatja az eredményeket. Ráadásul a vizsgálat csak egy hétig tartott, azaz egyelőre nem tudni a hosszabb távú hatásokról.

Tényleg nem érdemes rögtön kávét inni ébredés után? Most tudósok magyarázzák el, mi az igazság

Szinte mindegy, mikor issza meg az első kávéját, melynek hatása egyénenként változó lehet – ezt hangsúlyozzák a szakemberek arra a feltevésre, hogy ébredés után érdemes várni akár két órát is az első kávéval. De azért néhány dolgot nem árt figyelembe venni.

A következőkben hosszabb időn keresztül és változatosabb populációknál, sportolóknál, átlagembereknél vizsgálódnának, hogy egyértelműsíteni tudják az eredményeket. Megvizsgálnák azokat a mögöttes mechanizmusokat is, amelyeken keresztül ezek az étrend-kiegészítők befolyásolják a kognitív és fizikai teljesítményt. A kutatásról a Nutrients folyóiratban számoltak be részletesen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!