szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

21 százalékkal több rákos esetet diagnosztizálható, ha a szakorvos mellett az MI is átnézi a röntgenfelvételt – derül ki egy friss tanulmányból.

A mesterséges intelligencia túlmutat egy chatboton, ami válaszol a felhasználó kérdéseire, vagy képeket generál – a mögöttes technológiája az orvostudományban is hasznosítható. Egy friss, amerikai vizsgálatból az is kiderült, hogy ha „második szemként” használják az MI-t a mellrákszűrésben, akkor kimutathatóan javul a daganatos megbetegedés felfedezésének esélye.

Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) éves találkozóján bemutatott adatok szerint 21 százalékkal nagyobb valószínűséggel fedezték fel a mellrákot azoknál a nőknél, akik külön fizettek egy MI-vel kiegészített szűrési lehetőségért. (Az adatok szerint a nők 36 százaléka fizetett felárat az MI-ért.)

A publikációban tíz olyan klinikát vizsgáltak, ahol önköltséges, az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) által is jóváhagyott, MI-vel működő szűrőprogramot kínáltak a pácienseknek. A résztvevők felvételeit előbb egy emlőspecialista radiológus, majd egy MI-szoftver vizsgálta meg. Ha az eredmények nem egyeztek, még egy második radiológus is elvégzett egy harmadik vizsgálatot.

Évente 8000 új mellrákos beteget találnak Magyarországon – bárki javíthatja saját esélyeit, ezekkel

Az emlőrák továbbra is az egyik vezető daganattípus a felnőtt női lakosság körében, ráadásul a betegség egyre fiatalabb korosztályt is érint – hívták fel a figyelmet a szakemberek a mellrák elleni küzdelem hónapjához kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésen. A rosszindulatú elváltozás a helyes önvizsgálat edukációjával és a rendszeres, hozzáférhető szűrővizsgálatokkal korán diagnosztizálható, ezzel jelentősen növelve a gyógyulás esélyét.

Mint a Gizmodo összegez, a programban résztvevő 747 604 nőnél 43 százalékkal volt magasabb a rák felismerésének aránya, mint azoknál, akik nem vettek részt abban. A kutatók ugyanakkor megjegyzik: a növekedés 22 százalékát annak tulajdonítják, hogy a magasabb kockázattal rendelkező nők nagyobb valószínűséggel vettek részt a programban; így az MI „érdeme” 21 százalék lehet az észlelésekben.

A kutatók abban bíznak, hogy következő lépésként randomizált, kontrollált vizsgálatokat végezhetnek, és kiszűrhetik az esetleges hibákat. Lehet, hogy egyszer majd minden vizsgálat mögött ott lesz a mesterséges intelligencia is – mint második „szemlélő”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!