szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kemény szavakat fogalmazott meg az Intellel kapcsolatban a konkurens tajvani TSMC chipgyártó alapítója, szerinte nem elég, hogy az amerikai vállalatnak nincsen vezére, de még megfelelő stratégia híján is van. Még tanáccsal is szolgál, amit lehet, hogy érdemes lenne majd megfogadnia az új vezérigazgatónak.

Nem a legjobb napjait éli jelenleg az Intel, és valószínűleg ennek is szerepe van abban, hogy december 1-én lemondott/nyugdíjba vonult Pat Gelsinger, aki négy éven keresztül volt a vállalat első embere. Távozásában bizonyosan benne van, hogy pénzügyileg nem áll túl jól az Intel szénája (Gelsingernek állítólag a rossz pénzügyi és piaci eredmények miatt kellett távoznia), és úgy tűnik, most a majdani CEO-tól remélik a megváltást.

Kérdés persze, hogy valóban sikeres lesz-e az Intel, ha továbbra is a chipgyártásra koncentrál. Az Intel nagy chipgyártó konkurensének, a TSMC-nek ikonikus alapítója, Morris Chang mást gondol erről, és kéretlenül is tanáccsal szolgál.

Chang az önéletrajzát bemutató rendezvényen azt mondta, nem tudja, hogy Pat Gelsinger miért hagyta el az Intelt, de úgy tűnik, hogy az amerikai cég új stratégiát és új vezérigazgatót keres. Gelsinger megpróbálta visszaállítani a cég vezető pozícióját a leggyorsabb és legkisebb számítógépes chipek más vállalatok számára történő gyártásában, az „öntöde” néven ismert üzleti modellt. Chang viszont úgy véli, hogy az Intelnek inkább az MI-processzorok fejlesztésére kellett volna összpontosítania, nem pedig a legmodernebb csomópontokat használó chipek gyártására (pl. 18A-s folyamattechnológia).

Morris Chang, a TSMC alapítója
Wikimedia

Ha az Intelnek versenyképes mesterségesintelligencia-processzorai lennének, több pénzt tudna keresni, mint ha chipeket gyártana másoknak, így nem könnyű azzal vitatkozni, hogy egy MI-stratégiát már évekkel ezelőtt előtérbe kellett volna helyezni (elég csak az Nvidia jelenlegi sikereire gondolni).

Chang nemrégiben megjelent életrajza mélyebb kontextust biztosít megjegyzéseinek. Az emlékirat az 1964 és 2018 közötti életútját mutatja be, és rávilágít a TSMC kulcsfontosságú partnerkapcsolataira olyan cégekkel, mint az Apple és a Qualcomm. Ebben szerepel az is, hogy az Intel az 1980-as években visszautasította a TSMC-be való befektetésre irányuló felkérést, amit utólag már könnyű elszalasztott lehetőségnek tekinteni.

Az Intel jelenlegi helyzetét bizonytalanság jellemzi. Mivel a Gelsingernek nincs közvetlen utódja, a stratégiai iránya egyelőre ugyanaz – versenyképes termékek fejlesztése és a gyártási műveletek megtartása –, ami azt jelenti, hogy ugyanazokkal a kihívásokkal kell szembenéznie – véli a Tom’s Hardware. Hogy mit hoz a jövő, azt most nem tudni, de egyelőre az a helyzet, amire Chang is utalt: se vezérigazgató, se stratégia. És egyiket sem lesz könnyű megtalálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!