szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Japán kutatók új formában mutatták be hazájuk ősi, merített papírját a vasit. Az újdonság a szintetikus anyagok környezetkímélő alternatívája lehet.

A japán papíreperfa kérgéből készítik már több mint ezer éve a rugalmas, ellenálló, nehezen gyűrődő, mérettartó papírt, a vasit. Azonban ne gondoljunk valami egyszerű papírra, ezt a változat ugyanis kemény, s eredeti rendetetésén túlmutatva ruhák, játékok, sőt egyes háztartási cikkek készítésére is használják. Emellett a hajlékonysága, vékonysága, tartóssága értékes festmények, könyvek javítására is remek anyaggá teszik, használják is sokfelé a világon.

A Tóhokui Egyetem Környezettudományi Karának szakembereinek mindez kevés volt, még jobbá akarták tenni a vasit, elsősorban a környezetvédelemre gondolva. Polimerekkel kombinálták, létrehozva a papír még erősebb változatát, ami viszont biológiailag teljesen lebomlik. Mindenekelőtt vasi lapokat vettek elő egy kézműves gyártótól, majd melegen sajtolták biológiailag lebomló, hőre lágyuló polimer gyantával, polibutilén-szukcináttal (PBS) – írják a Composites Part A: Applied Science and Manufacturing című szakfolyóiratban.

Az így kapott anyag jóval erősebb volt, mint az eredeti papír, ráadásul biológiailag is jobban lebomlott. Ellenőrzött komposzt környezetben heteken belül lebomlani kezdett, és hat hét elteltével a kompozitok szinte megkülönböztethetetlenek voltak magától a komposzttól, mivel akár a 82 százalékuk lebomlott.

Ez az erősség és a gyors lebomlás ideálissá teheti az anyagot olyan alkalmazásokhoz, ahol ideiglenes felhasználásra és gyors ártalmatlanításra van szükség, például a csomagolásban. De felhasználhatnák a mezőgazdaságban is, biológiailag lebomló talajtakaró fóliaként, hiszen a lebomlása után gazdagítaná a talajt. Eldobható bútorokban vagy ideiglenes létesítményekben való felhasználásuk is elősegíthetné a fenntarthatóságot azokban az iparágakban, amelyek erős, de nem újrahasznosítható anyagokat alkalmaznak.

Tohoku University

Mindez remekül hangzik, azonban egyelőre felesleges a boltokban ilyen papírokat keresni. A szakembereknek ugyanis még meg kell küzdeniük néhány problémával, elsősorban a vasi-gyártás méretezhetőségét és a költségeit illetően, mivel a vasi jelenlegi gyártási módszerei munkaigényesek. Ott van még a PBS is, ami bár biológiailag lebomlik, petrolkémiai forrásokból származik, úgyhogy most bioalapú alternatívákat próbálnak kifejleszteni. E kihívások megfelelő kezelése viszont hozzájárulhat a vasi-PBS kompozitok széles körű elterjedéséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!