Hatszor gyorsabb a hangnál, és Pekinget is könnyen elérheti Tajvan új rakétája
Tajvan olyan hiperszonikus rakétát fejlesztett, ami a támadás utolsó pillanatáig észrevételen maradhat a radarok és a légvédelem számára.
HVG
A kínai fenyegetéssel szemben Tajvan új, hiperszonikus fegyvert fejlesztett ki, ami a hangsebesség hatszorosával képes repülni – számolt be róla az Interesting Engineering. A Qingtian nevű szerkezet hatótávolsága meghaladhatja a 2000 kilométert, a tajvani Liberty Time Net jelentése szerint pedig már folyik a tömeggyártása.
Ha a hatótávolság valós, akkor egy, a tajvani fővárosból, Tajpejből indított rakéta könnyen elérné Pekinget. A fegyverrel hamarosan fel is szerelik a hadsereget.
A jelentések szerint Tajvan azt szeretné, ha mobil indítóegységekről lehetne kilőni a rakétákat, ezért amerikai és cseh cégekkel tárgyal az ilyen járművek kifejlesztéséről.
A Qingtiant a tajvani Nemzeti Chung-Shan Tudományos és Technológiai Intézet mérnökei fejlesztették ki. A hangsebesség hatszorosával repülő szerkezetet a sebessége miatt a légvédelmi rendszerek nem, vagy csak nagyon nehezen tudnák leszedni. Az elképzelés szerint egyébként a cseh Tatra 12× teherautóra szerelhetik fel a platformokat, mert a jármű képes könnyen manőverezni a hegyekben.
A kínai elnök úgy véli, „a Tajvani-szoros két oldalán élő emberek egy családot alkotnak”.
Korábban Tajvan fejlesztett már ki hasonló fegyvert. A Jun Feng 1200 km hatótávolsággal bírt, míg a továbbfejlesztett változata szintén képes 2000 km-t megtenni.
Az ország egyébként 2024-ben beszélt először arról, hogy a rakétáit scramjet típusú sugárhajtóművel látja el. Ez lehetővé teszi, hogy elérje a szerkezet a légkör felső határát, így jóval a radarok és a légvédelmi rendszerek hatótávolságán kívül működne. Emiatt már csak akkor lehet majd észrevenni, amikor a célpont fölé érve megindítja a csapást, ám akkor már nincs elég idő reagálni.
Kína az elmúlt években egyre nagyobb mértékben fenyegette Tajvant és a környező országokat.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.