szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szimulációi szerint az antarktiszi jég folyamatos olvadása olyan körforgáshoz vezethet, amit nem lehet majd megállítani.

Az Antarktisz nemcsak egy kietlen jeges táj, hanem egy geológiailag aktív régió, amelyen összetett vulkánhálózatot találni, ezen vulkánok zömét pedig elrejti a jégtakaró. Ezeket az Antarktisz nyugati régiójában, több kilométerrel a felszín alatt találni, ám ez a terület rendkívül érzékeny az éghajlatváltozásra. A kutatók ezért 4000 számítógépes szimulációt futtattak le, hogy megtudják, miként hat a jégtakaró olvadása a vulkánokra. Az eredményeket a Geochemistry, Geophysics, Geosystems tudományos lapban tették közzé.

A Mount Erebus a maga 3794 méteres magasságával az Antarktisz második legmagasabb vulkánja, amely jelenleg is aktív, sőt, a bolygó öt ismert lávatavának az egyike is itt található. Az Antarktiszon azonban még legalább 100 olyan vulkán van, amely a jég miatt rejtve van a szem elől.

A tanulmány szerint a nehéz jégtakaró olvadása nagymértékben befolyásolhatja az alatta meghúzódó vulkánok viselkedését. A jég fokozatos olvadása megnövelheti a jég alatti kitörések gyakoriságát és intenzitását – emeli ki a tanulmány egyik fő megállapítását az Interesting Engineering.

Megvizsgálták az Antarktisz jegét, sokkal előrébb jár a globális felmelegedés, mint eddig gondolták

Az Antarktisz jegébe zárt buborékok alapján sikerült megnézni, milyen lehetett a légkör az 1300-1700-as évek között. Ezek alapján úgy tűnik, hamarabb kezdődött a felmelegedés, mint eddig gondolták a tudósok.

A jégtáblák olvadása csökkenti az alatta lévő kőzetre, illetve a benne lévő magmakamrákra nehezedő hatalmas nyomást. Emiatt a magmában lévő gázok kitágulhatnak, ami nagyobb nyomást jelent a magmakamra falára. Ez a megnövekedett belső nyomás végül destabilizálhatja a rendszert, ami vulkánkitörést eredményezhet. A szakemberek szerint az egészet úgy a legegyszerűbb elképzelni, mint egy szénsavas üdítő palackját. Amíg le van zárva, a palackon belül viszonylag stabil a nyomás, ám amint kinyitja azt valaki, a nyomás kifelé löki a palackból az italt.

A tudósok szerint a jégtakaró alatti kitörések nem biztos, hogy megfigyelhetők lesznek, de a hatásuk érződni fog. Az ilyen kitörések által felszabaduló hő alulról megolvaszthatja a jeget, ami belülről gyengítheti a jégtakarót. Ez a belső olvadás tovább csökkenti a mögöttes vulkánokra nehezedő nyomást.

Ez végső soron egy öngerjesztő folyamathoz vezet: minél több a kitörés, annál vékonyabb a jég, és annál több kitörésre lehet számítani. Ha ez a körforgás beindul, gyakorlatilag lehetetlen lesz megállítani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!