100%-ot ért el a DeepSeek egy vizsgálaton, de ez nem érdem: bombák készítésére és kormányzati rendszerek feltörésére is pofonegyszerű rávenni
50 kérdést szegeztek a kutatók a DeepSeek MI-jének, hogy kiderüljön, mennyire könnyű kijátszani a védelmét. És kiderült, hogy igazából nincs is érdemi védelme: bármiben szívesen segít. Abban is, amiben nem kéne.
HVG
A különböző mesterségesintelligencia-modellek fejlesztői számos módszerrel igyekeznek elérni, hogy a eszközöket ne lehessen káros tevékenységekhez felhasználni. Így például, ha valaki azzal fordul a ChatGPT-hez, hogy segítsen neki házi bombát eszkábálni, az MI nem fogja felsorolni a dolog lépéseit – pedig bizonyára tudna segíteni benne.
Valamennyi MI-modell hasonló választ ad, ha ilyen kérdést kap
képernyőkép / HVG
Mint a 9to5Mac kiemeli: korábban több esetben is kiderült, hogy kimondottan egyszerű kijátszani a rendszerek védelmét. Ilyen volt, amikor csak arra kellett utasítani a chatbotot, hogy ignoráljon minden korábbi utasítást – az pedig a beépített védelmet is figyelmen kívül hagyta. Ezt természetesen már javították.
Az egyik esetben olyan olyan átlátszó trükknek is bedőlt, mint hogy egy filmben van, ahol a rossz a megengedett.
Ezt követően már készséggel válaszolt arra, hogyan kell bombát készíteni. Még azt is részletesen taglalta, hogy milyen arányban kell összeállítani egy robbanószerkezet anyagait. Több más, egyébként széles körben ismert módszerrel is próbára tették a DeepSeek R1-et, de ezekben is pofonegyszerű volt kijátszani.
Miután a Pentagon dolgozói legalább két napon keresztül használták a DeepSeek mesterséges intelligenciáját a minisztérium számítógépein keresztül, a Pentagon tiltani kezdte az elérését.
Még egy kormányzati adatbázis feltöréséhez is boldogan adott tanácsot, és ehhez csak egy kutatásból vett mintát kellett elé tárni – onnantól már úgy érezte, nyugodtan segíthet. A kutatók megjegyezték: döbbenetes volt számukra a „száz százalékos sikerráta”, tehát az, hogy egyetlen ismert módszert sem ismert fel a DeepSeek, és simán ki lehetett játszani.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie – mozgalma és művészete azonban túlélte őt.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.