szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség tudósai szerint az NGC 6505 nevű galaxis pontosan úgy viselkedik, ahogy azt Einstein általános relativitáselmélete is megjósolta.

Ritka jelenséget örökített meg az Európai Űrügynökség űrteleszkópja, az Euclid. A szerkezet egy Einstein-gyűrűt kapott lencsevégre, ami jól mutatja, milyen extrém mértékben képes meghajlani a tér egy galaxis gravitációja miatt.

Az Astronomy & Astrophysics tudományos folyóiratban bemutatott felvételen egy közeli galaxis, az NGC 6505 látható, amit egy tökéletes fénykör vesz körbe. A gyűrű egy távolabbi galaxisra enged rálátást, amely közvetlenül az NGC 6505 mögött található, és amelynek fényét az NGC 6505 gravitációja meghajlította.

Stephen Serjeant csillagász szerint nagyon ritkán lehet látni tökéletes Einstein-gyűrűt, márpedig a most felfedezett ilyen.

Albert Einstein általános relativitáselmélete szerint a fény elhajlik az űrben lévő hatalmas objektumok körül, ami azt jelenti, hogy a galaxisok hatalmas lencsékként – gravitációs lencsékként – működhetnek. Az Einstein-gyűrűk hatékony eszközt jelentenek a csillagászok számára, mivel olyan objektumokat tárnak fel, amelyeket egyébként nem láthatnának, valamint megmutatják azt is, hogy a köztes galaxisnak mekkora lehet a tömege – a sötét anyag jelentette plusz tömeggel együtt.

NGC 6505 11
European Space Agency
NGC 6505 11
European Space Agency

Ezek alapján a kutatók úgy vélik, hogy az NGC 6505 11 százaléka lehet sötét anyag, ami viszonylag alacsony arány ahhoz képest, hogy a feltételezések szerint a sötét anyag teszi ki az univerzum jelentős részét.

Az Európai Űrügynökség 1 milliárd eurós Euclid-küldetésének fő célja a sötét anyag és a sötét energia titkainak feltárása, amelyek együttesen a világegyetem 95 százalékát teszik ki. A távcső, amely akár 10 milliárd fényévre lévő galaxist is képes észlelni, végső soron a valaha készült legnagyobb kozmikus 3D-s térkép létrehozására törekszik. Ez lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy következtessenek a sötét anyag nagy léptékű eloszlására, és feltárják a sötét energia hatását, ami egyébként felgyorsítja az univerzum tágulását.

Az NGC 6505 ehhez képest itt van a szomszédban: 590 millió fényévre van a Földtől, a háttérben feltáruló galaxis pedig 4,42 milliárd fényévre található.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!