Egy lépésre a mamutok feltámasztásától: gyapjas egereket hoztak létre amerikai tudósok – videó

Az amerikai Colossal Biosciences nevű cég kutatói úgy alakították át az egerek génjeit, hogy azok hasonlóak legyenek a mamutok génjeire. Hasonló dolgot terveznek az indiai elefántokkal is.

  • HVG HVG
Egy lépésre a mamutok feltámasztásától: gyapjas egereket hoztak létre amerikai tudósok – videó

Jó úton járnak az amerikai Colossal Biosciences nevű biotechnológiai vállalat szakemberei a mamutok feltámasztásában. A tudósok nemrég egy gyapjasegeret hoztak létre – egy olyan rágcsálót, ami olyan vastag bundával rendelkezik, mint amivel egykor a mamutok. A The Guardian azt írja, a szakemberek a tervek szerint az indiai elefántoknak adnának olyan géneket, amelyek ezekre az állatokra voltak jellemzőek, és már egy konkrét tervet is letettek az asztalra: 2028 végéig szeretnék világra segíteni az első borjút.

Ben Lamm, a Colossal társalapítója és vezérigazgatója a csapatával az ősi mamut genomjait tanulmányozta, és összehasonlította azt az ázsiai elefántok genomjaival, hogy megértse, miben különböznek egymástól. Ez nemcsak, hogy sikerült, de már meg is kezdték az utóbbak sejtjeinek genetikai szerkesztését.

Hogy jó úton járnak a siker felé, azt most a gyapjas egerek létrehozása is megerősítette.

Colossal Create “Woolly Mouse” On Path To De-Extinct The Woolly Mammoth

As part of their ambitious goal to bring back the woolly mammoth by 2028, Colossal Biosciences has introduced the “Colossal Woolly Mouse.” By pinpointing gene families linked to mammoth woolliness, their team used advanced multiplexed genome engineering to target seven genes, creating mice with some of the mammoth’s core phenotypes.

A csapat számos genetikai szerkesztést hajtott végre a megtermékenyített petesejteken. A kutatók többek között szőr színével, textúrájával, hosszával és mintájával kapcsolatos gének szerkesztésére összpontosítottak. Ezek többségét azért választották ki, mert már ismert volt, hogy befolyásolják az egerek szőrzetét, és az indukált zavarok várhatóan a mamutoknál tapasztaltakhoz hasonló fizikai tulajdonságokat eredményeznek.

A kutatók emellett egy olyan gént is szerkesztett, amely a zsírok metabolizmusával kapcsolatos, és a mamutokban is megtalálható volt. Ez szerintük szerepet játszhat a hideghez való alkalmazkodásban. A megszületett egerek többségénél különböző szőrzet alakult ki, átlagos testtömegük azonban hasonló volt, függetlenül attól, hogy a zsír anyagcseréjével kapcsolatos gén módosult-e vagy sem.

A csapat reméli, hogy a következő hónapokban azt is le tudják tesztelni, miként tűrik a hideget ezek az állatok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.