Különleges felvételt készített az Európai Űrügynökség (ESA) űrszondája, a Hera a Marsról, miközben gravitációs hintamenővert hajtott végre a planéta segítségével. Amellett, hogy a vörös bolygó kék színűnek látszik a felvételen, az egyik holdja, a Deimos is feltűnik a képen – írja a The Guardian.
Az ESA közlése szerint az űrszonda több mint 32 000 km/h sebességgel haladt el a bolygó mellett, és egy sor műszert aktivált, hogy a felvételt elkészíthesse. A Deimos a Mars kisebbik holdja, csupán 12,8 km az átmérője, és a túlsó oldaláról ritkán készül fénykép vagy videó. A Hera körülbelül 1000 km-re volt a bolygótól, amikor a fotó készült.
Michael Kueppers, a Hera-küldetés egyik tudósa szerint a marsi megközelítés jó alkalom volt arra, hogy kipróbálják a szonda műszereit. Bár ez korábban is megtörtént már, amikor a Föld közelében volt az egység, ez volt az első alkalom, hogy egy másik objektumot örökített meg.

A Deimosnak kötött tengelyforgása van, vagyis a Holdhoz hasonlóan mindig ugyanazt az oldalát lehet látni a Marson. Keletkezésére több elmélet is van: az egyik, hogy egy kozmikus ütközés eredménye, de az sem kizárt, hogy egy aszteroida egy darabja, amit befogott a bolygó gravitációja.
A Mars a képen azért tűnik kéknek, mert infravörös hullámhosszon készült a felvétel március 12-én, szerdán.
A mostani manőver abban segíti a Herát, hogy elérje a nagyjából 177 millió kilométerre lévő aszteroidát, a Dimorphost. Ez az az égitest, amin az emberiség elsőként kipróbálta a NASA bolygóvédelmi tervét.
A Hera tanulmányozni fogja az aszteroidát, hogy kiderítse, a jövőben más űrkőzeteket is el lehet-e így téríteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.