szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kifogyott az üzemanyagból a Gaia űrtávcső, így a küldetés irányítói szabályozott keretek között nyugdíjazták az űreszközt. A tudományos hatása azonban biztosan túl fogja élni a szerkezetet.

2013-ban indult el a galaxis-feltérképezési küldetésére az Európai Űrügynökség (ESA) Gaiai űrteleszkópja, mely már 2016-ban már kiadott egy űrtérképet 1,1 milliárd csillag adataival, ami elképesztő teljesítménynek számított.

Bő egy évtized után azonban nyugdíjba vonult az eszköz, jelentette be az ESA. A Párizsban lévő műveleti központban március 27-én a Gaiai csapata leállította a teleszkóp rendszereit, és biztonságos, „nyugdíjas pályára” állította azt.

„Sosem fogjuk elfeledni a Gaiát, és a Gaisa sem fog elfeledni mindet” – mondta a kapcsolódó közleményben Uwe Lammers küldetésvezető. Mint a Space.com felidézi, az ESA már januárban leállította a szonda tudományos berendezéseit, mivel kezdett kifogyni az üzemanyagból. Az adatgyűjtése már ekkor véget ért, de még szükség volt további munkára, hogy szabályozott keretek között lehessen leállítani az eszközt.

Megmutatta az Európai Űrügynökség, hogy néz ki egy év a világűrből – videó

Az Európai Űrügynökség műholdja timelapse videót készített a Föld egy évéről.

Például egyfajta nyugalmi pályára kellett állítani a Gaiát a Nap körül, minimálisra csökkentve az esélyét annak, hogy a teleszkóp a következő körülbelül száz éveben a Föld közelébe kerüljön. Ehhez az utolsó napon még egyszer beindították a hajtóműveit.

A Gaia munkája ezzel végérvényesen véget ért, azonban az általa gyűjtött adatok még sokáig fogják bővíteni az emberiség ismereteit a Tejútrendszerről. Az teleszkóp adatai segítségével eddig tett felfedezésekről itt találja korábbi írásainkat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!