szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Úgy tűnik, nem minden esetben hatékony a mikrodózisú LSD-terápia, legalábbis erre enged következtetni a Bázeli Egyetem kutatóinak új tanulmánya.

Az olyan szerek, mint például az LSD, a pszilocibin és a 3,4-metiléndioxi-N-metamfetamin (MDMA, vagy más néven ecstasy) felhasználása ígéretesnek tűnik az orvostudományban. Számos tanulmány kimutatta, hogy ezek az anyagok kontrollált körülmények között hatékonyak lehetnek a depresszió vagy a poszttraumás stressz-zavar bizonyos eseteinek kezelésében, ha a kezelést terápia is kiegészíti. Néhány kutatás azt is sugallja, hogy az LSD a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) kezelésére is jó lehet, mikrodózisban ugyanis enyhítheti a tüneteket. A svájci Bázeli Egyetem kutatói szerint azonban ez nem teljesen van így.

A JAMA Psychiatry című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók arra jutottak, hogy a hetente kétszer alkalmazott, alacsony dózisú LSD nem javította jobban az ADHD-s betegek tüneteit, mint a placebo. A szakemberek ugyanakkor kiemelték, hogy más betegségekre ettől még jótékony hatása lehet a szernek.

A vizsgálatba összesen 53, 18 és 65 év közötti, ADHD-val diagnosztizált beteget vontak be. Az önkénteseket két csoportra osztották: egy részük mikrodózisú (20 mikrogramm) LSD-t, másik részük pedig placebót kapott. A kezelés hat héten át tartott – írja a Gizmodo.

Legális varázsgombával és LSD-vel segítené a mentális betegséggel küzdő pácienseket egy európai kezdeményezés

Szabályozná és – receptre, orvosi felügyelet mellett alkalmazva – hozzáférhetővé tenné a mentális betegségek elleni küzdelemben a pszichedelikus növények és szerek széles tárházát a január közepén elindult Európai Polgári Kezdeményezés (ECI). Összegyűjtöttük, Európában hol és milyen pszichedelikus drogok gyógyászati felhasználását engedélyezik.

Mindkét csoport résztvevői ADHD-tüneteik javulásáról számoltak be a vizsgálat megkezdését követő két héten belül, de előbbi csoport tagjai nem számoltak be jelentősebb javulásról a kontrollcsoport tagjaihoz képest. Összességében az eredmények azt mutatják, hogy az LSD mikrodózisának nincs kézzelfogható farmakológiai hatása az emberek ADHD tüneteire.

Ugyanakkor a szakemberek szerint abszolút pozitívum, hogy az alacsony dózisú LSD általában biztonságos és tolerálható módon alkalmazható. Tekintettel arra, hogy az emberek mennyire bizakodóak a pszichedelikus terápia jövőjét illetően, még fontosabb, hogy a jövőben egy nagyobb csoporttal is végezzenek kutatást, illetve a vizsgálatot mindig szigorúan, az eljárásoknak megfelelően végezzék el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!