szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Állásfoglalásban ítélte el a miniszterelnök március 15-i, poloskázós beszédét a Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának tagsága.

Májusban ünnepi ülést tartanak a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulója alkalmából, több akadémikus jelezte azonban, hogy ha Orbán Viktor meglátogatná az eseményt, tiltakozásul a résztvevők számottevő része elhagyná a termet – írja a Válasz Online.

Az MTA IX. (Gazdaság- és Jogtudományok) Osztályának állásfoglalása szerint a miniszterelnök március 15-i beszéde „több tekintetben is átlépte azokat az írott és íratlan normákat, amelyeket egy jogállamban a miniszterelnök semmiképpen sem léphet át”. Erkölcsileg elfogadhatatlannak, jogi felelősséget is felvetőnek, veszélyes magatartásnak nevezték „a különféle társadalmi csoportok nagy nyilvánosság előtt történő, uszító jellegű dehumanizálását” és az arra való utalást, hogy „bizonyos közösségek túl régóta élnek az országban, és túl sok mindent éltek túl”.

Az állásfoglalást Földi András, az ELTE jogi karának professor emeritusa, Mihályi Péter volt helyettes államtitkár, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára, valamint Vörös Imre egykori alkotmánybíró, az MTA rendes tagja terjesztette elő, a tagság pedig ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta. A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya egyben felkérte az osztályelnököt, Halmai Péter Széchenyi-díjas közgazdászt, a Magyar Közszolgálati Egyetem egyetemi tanárát, hogy jelezze az MTA elnökségének: amennyiben a miniszterelnök megjelenne az MTA jubileumi közgyűlésén, számolni kell azzal, hogy a résztvevők „számottevő része tiltakozásul elhagyná a termet”.

Pert indítottak az MTA egykori intézet hálózatának 130 milliárdos vagyonáért

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma és két akadémikus perrel akarja kikényszeríteni, hogy ne játszhassa át a testület az államnak az intézethálózat vagyonát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!