Megszólaltak a Boeing Starliner űrhajósai: közel volt a tragédia az első tesztrepülés során
Emlékezetes marad a Boeing Starliner űrhajó első tesztrepülése, de nem jó értelemben. Suni Williams és Butch Wilmore most egy interjúban beszélt arról, hogyan élték meg a problémákban gazdag küldetést, és hogyan sikerült végül dokkolni az ISS-hez.
HVG
Egyelőre erősen kérdéses a Boeing Starliner űrhajójának jövője. Mint ismert, már a fejlesztése sem volt mentes a problémáktól; az első tesztrepülésénél is gondok adódtak, és 2024 júniusában az első éles bevetés is hemzsegett a hibáktól: a fúvókákkal és más rendszerekkel is problémák támadtak.
Eddig viszonylag keveset lehetett hallani a Starliner első repülésének tapasztalatairól, túl azon, ami a NASA „szűrőin” átjutott. A két asztronauta azonban most egy, az Ars Technikának adott interjúban részletekbe menően beszélt a problémás küldetésről, és ezek alapján sokkal komolyabb volt a gond az űrhajóval, mint amit az amerikai űrügynökség eleinte közölt.
Ezek a hibák pedig majdnem megakadályozták, hogy a Starliner dokkolni tudjon a Nemzetközi Űrállomáshoz.
Wilmore el is ismerte: nem tudja, ebben az esetben vissza tudtak volna-e térni a Földre. „Ami azt illeti, szerintem valószínűleg nem” – mondja az interjúban. A 28-ból 4 kritikus hajtómű nem üzemelt, még egy meghibásodása után pedig már nem tudták volna irányítani az űrhajó mozgását – ami elég veszélyes egy olyan szerkezetnél, ami épp közeledik az emberekkel teli ISS felé.
A problémák közepette a NASA elkezdte felülírni a Starliner repülési szabályait is, amiről nem is tájékoztatták azonnal az űrhajósokat. Az ügynökség állítólag egyes biztonsági protokollokat is elkezdett felfüggeszteni, hogy folytatni lehessen a dokkolási procedúrát – még akkor is, amikor az űrhajósok kézzel irányították a nehezen reagáló Starlinert.
Törölnie kellett a NASA-nak a júniusra ütemezett küldetést, mely élelmiszert és fogyóeszközöket is vitt volna a Nemzetközi Űrállomásra. Az asztronauták azonban nem maradnak ellátmány nélkül.
Mint a BGR kiemeli, amikor a biztonsági protokollokat elengedik repülés közben, és maguk az űrhajósok is megkérdőjelezik, hogy képesek lesznek-e visszatérni, az nem túl jó hír a NASA számára.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.