szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hatalmas krátert üthet a Holdon az 2024 YR4 aszteroida, ráadásul a Földről is látható lenne az ütközés.

2024 utolsó napjaiban fedezték fel a csillagászok azt az aszteroidát, ami rögtön az érdeklődés középpontjába került: 2024 YR4 a szakemberek akkori számítása szerint az égitest nagy eséllyel csapódhatott volna be a Földbe 2032-ben. Ugyan eleinte 3 százalék is volt ennek az esélye, mára ez 0,28 százalékra csökkent.

A legfrissebb megfigyelések szerint azonban arra is esély van, hogy a Föld helyett végül a Holdba csapódik az aszteroida. Ennek esélye a jelenlegi számítások szerint 3,8 százalék, pedig amikor még a Földre tűnt veszélyes(ebb)nek az égitest, körülbelül fél százalék körül mozgott ez az érték – írja az IFL Science.

Andrew Rivkin csillagász, a marylandi Johns Hopkins Egyetem munkatársa elmondta: mindig is megvolt a Holdba csapódás esélye, de korábban éppen azért volt alacsonyabb, mert a Föld volt a valószínűbb célpont. Most azonban a Hold felé mozdult el a pályája, így majdnem 4 százalék az esélye annak, hogy a kísérőnket találja el.

„Ez azt jelenti, hogy több mint 96 százalék annak a valószínűsége, hogy nem találja el a Holdat, de ha igen, az igazán látványos lenne!” – mondja Rivkin, aki kollégáival nemrégiben a James Webb űrteleszkóppal vette górcső alá az aszteroidát. Ebből derült ki az is, hogy 53–67 méteres nagyságú, tehát nagyjából akkora, mint egy 10 emeletes épület, de a pályájával kapcsolatban is pontosabb adatokat kaptak.

Mik ezek a zavaros vészjelzések a Föld közelébe merészkedő aszteroidákról?

Nem fenyegeti a dinoszauruszok sorsa a Föld lakóit, de az utóbbi hetek izgalmas űrhírei nyomán megállapítható: jól teszik a csillagászok, hogy minél többet igyekeznek azonosítani a Földet esetleg veszélyeztető kozmikus szikladarabok közül.

A holdi becsapódás Richard Moissl, az Európai Űrügynökség (ESA) bolygóvédelmi irodájának vezetője szerint a Földről is látható lenne, de valószínűleg semmilyen veszélyt nem jelentene a bolygónkra nézve. A végeredmény azonban bizonyosan egy új, megfigyelhető, nagyjából egy kilométer átmérőjű holdkráter lenne.

Az objektumot várhatóan április végén-május elején alaposabban is megvizsgálják a James Webbel, így jobban megérthetik a fizikai tulajdonságait, és további ismereteket gyűjthetnek a pályájáról is. Ahhoz azonban jelenleg túl messze van, hogy földi távcsövekkel is meg lehessen figyelni.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!