szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók több mint 400 ezer molekula átvizsgálásával találtak rá a WEHI-P8 nevű molekulára, ami az egérkísérletek alapján hatékonyan veszi fel a harcot a koronavírussal.

A koronavírus-fertőzés ma már talán nem jelent akkora veszélyt, mint jelentett a világjárvány kitörésekor, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének olyanok, akik szenvednek a tüneteitől. A hosszú Covid rengeteg ember életét keseríti meg: bár az érintettek vírustesztje negatív, az olyan tünetek, mint a szaglás elvesztése, a fáradtság és sok más hosszú hónapokon, vagy akár éveken át is gyötörhetik az embert.

A koronavírus elleni védőoltással kapcsolatban már kiderült, hogy csökkentheti a hosszú Covid kialakulásának kockázatát – főleg, ha az ember az emlékeztető oltást is felvette –, ám megszűntetni ez sem tudja a problémát azoknál, akiknél már kialakult. Az ausztrál Walter és Eliza Hall Orvostudományi Kutatóintézet szakemberei ezért megpróbáltak egy olyan megoldást találni, ami hatékonyan vethető be a hosszú Covid ellen.

A kutatók most egy lehetséges megoldással álltak elő: úgy vélik, hogy ha a vírus PLpro nevű fehérjéjét veszik célba, az hatásos lehet a probléma felszámolásában. A kórokozó ezt használja a szaporodásra, valamint, hogy kijusson egy sejtből, hogy aztán egy másikat fertőzzön meg. A fehérjét blokkoló anyagok éppen azért több szempontból is hasznosak lehetnek.

A tudósok több mint 400 ezer molekulát vizsgáltak meg, hogy megnézzék, van-e köztük olyan, ami gyógyszerként alkalmazható lenne. A csapat így talált rá a WEHI-P8 nevű molekulára, amit egereken kezdett el tesztelni. Az állatok még azelőtt kapták meg, hogy megfertőzték volna őket a koronavírussal, majd a fertőzés után 6 és 24 órával is kaptak egy-egy adagot. Eredményeiket összehasonlították egy már piacon lévő vírusellenes gyógyszer, a Paxlovid hatékonyságával – írja az IFLScience.

Kivédheti a terhesség a hosszú Covidot

Amerikai kutatók mintegy 280 ezer nő egészségügyi adatait átvizsgálva arra jutottak, hogy a terhesség bizonyos mértékig segíthet megvédeni a nők szervezetét a hosszú Covid kialakulásától.

A vizsgálat során azt találták, hogy a WEHI-P8 segítségével kezelt egerek szervezetében kevesebb volt a vírus, és alacsonyabbak voltak a gyulladásos válaszaik, mint a Plaxoviddal kezelt egerek esetében, nem is beszélve azokról, amelyek semmilyen gyógyszert nem kaptak. Ezen túlmenően a WEHI-P8-csoport tagjainál alig vagy egyáltalán nem mutatkoztak a tüdő- és agykárosodásnak azon jelei, amelyek összefüggésbe hozhatók a hosszú Coviddal. Eredeményeiket a Nature Communications című tudományos lapban közölték.

A kutatók szerint a jövőben arra kell választ találniuk, hogy a hatóanyag mennyire kombinálható más készítményekkel, ehhez azonban klinikai vizsgálatokra lesz szükség. Ezután jöhetnek majd azok a vizsgálatok, amelyek fényt deríthetnek arra, mennyire hatékony a WEHI-P8-on alapuló gyógyszer azoknál, akiknél már kialakult a hosszú Covid.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!