szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A K2-18b nevű exobolygó több dolog miatt is érdekes. Az egyik, hogy eső esik rajta, igaz, a csapadék soha nem éri el a földfelszínt.

A Kepler űrteleszkóppal fedeztek fel 2015-ben egy addig ismeretlen exobolygót, amit azóta is vizsgálnak a kutatók. A planétával kapcsolatban most azt sikerült megtudni, hogy a földi esőkhöz hasonló jelenség érzékelhető itt is – írt a TechQuila.

A K2-18 vörös törpe körül keringő K2-18b 124 fényévre helyezkedik el tőlünk. A tudósok szerint a lakható zónában található bolygó légkörében víz(pára) van, a felszíni hőmérséklete pedig se nem túl magas, se nem túl alacsony,

így a víz folyékony halmazállapotban maradhat meg rajta.

A kutatók abban is biztosak, hogy az exobolygón esni szokott, noha az itteni esőzés nem teljesen olyan, mint amilyennek a Földön megszoktuk. A csapadék ugyanis soha nem éri el a talajt (ennek típusa ráadásul teljesen ismeretlen), ehelyett egy ponton elpárolog, majd kezdődik minden elölről.

[Ezt olvasta már? Lett egy új holdja a Földnek]

A vízpára molekuláris jeleit egy algoritmussal fedezték fel a kutatók, mely a bolygó légkörén átszűrődő csillagfényt elemezte. A szükséges adatokat a Hubble-től kölcsönözték a tudósok, rögtön azután, hogy az exobolygót megpillantotta a Kepler.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!