szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatók egy olyan újfajta tesztet fejlesztettek ki, melynek gyorsasága életmentő lehet a betegek számára.

Lényegében minden betegségre igaz, de a daganatos megbetegedések esetében különösen fontos, hogy mielőbb elcsípjék a problémát az orvosok. Minél hamarabb kezdődik meg ugyanis a kezelés, annál jobb, és adott esetben annál nagyobb lehet a beteg túlélési esélye. Ez azonban nem mindig megy könnyen, vannak ugyanis olyan vizsgálatok, amelyek eredménye hetek alatt lesz csak biztos.

A Nottinghami Egyetem kutatói most egy ezt szem előtt tartva fejlesztettek ki egy új vizsgálati módszert, amelynek hatása drámai lehet: a tudósoknak hála az agytumor diagnosztizálási ideje 8 hétről csupán 2 órára csökkenhet le.

Az Interersting Engineering azt írja, jelenleg a betegeknek gyakran akár nyolc hetet is várniuk kell a műtét után a teljes genetikai teszteredményekre, amelyek kulcsfontosságúak a diagnózis megerősítéséhez és annak eldöntéséhez, hogy szükség van-e további kezelések, például kemoterápia vagy sugárterápia alkalmazására.

Az új módszer a nanopórus szekvenálás nevű technológiát használja, amely képes gyorsan leolvasni a tumor DNS-ét. Ehhez a DNS-szálakat egy apró, mikroszkopikus lyukakkal – pórusokkal – teli eszközön vezetik át. Ahogy a daganat genetikai anyaga áthalad a pórusokon, a DNS-szálak egyenként elválnak és áthúzódnak rajtuk.

Ezek a változások segítenek azonosítani a DNS építőelemeinek sorrendjét. Miután a DNS-t leolvasták, a kutatók által kifejlesztett speciális szoftver összehasonlítja azt az ismert agydaganattípusok mintáival. Ez segít az orvosoknak gyorsan kideríteni, hogy milyen típusú daganata van a betegnek – gyakran néhány órán belül.

99%-os pontossággal azonosítja a 12 leggyakoribb rákos megbetegedést egy új vérvizsgálat

A mesterséges intelligenciának is fontos szerepe van egy új vérvizsgálatban, mely szükségtelenné teheti az esetenként fájdalmas, invazív rákdiagnosztizáló módszereket – és már jóval azelőtt jelezheti a veszélyt, hogy a tünetek jelentkeznének.

A kutatók szerint egy teszt elvégzése 400 fontba – kb. 191 ezer forint – kerül, ami soknak tűnik, ugyanakkor megjegyzik: a most elérhető genetikai teszteknek is ez az ára. Matthew Loose, a Neuro-Oncology című tudományos folyóiratban megjelent publikáció társszerzője szerint a jelenlegi több teszt elvégzése helyett egyetlen teszt elegendő lesz, ami összességében csökkenti az ellátás költségeit, és jelentősen növeli az ellátás gyorsaságát.

A kutatók először 30, már korábban gyűjtött daganatmintán tesztelték a módszert, majd 50 friss, műtét során vett mintán is tettek egy próbát. Alig 24 óra elteltével a rendszer sikeresen és pontosan osztályozta a régebbi minták 80 százalékát és a friss minták 90 százalékát. Minden mintának volt már egy genetikai tesztje is, így volt mivel összehasonlítani az eredményt.

Ami igazán kiemelkedő volt, az a gyorsaság: az 50 friss minta 76 százalékát egy órán belül helyesen azonosították. Mindez azt jelenti, hogy az orvosok akár a mintavételtől számított két óra múlva már a kezükben tarthatják az eredményt.

A szakemberek szerint a fejlesztés az orvosoknak is segít eldönteni, hogy a műtét során agresszívabb módon metsszék-e ki a tumort, vagy jelent-e egyáltalán segítséget a beavatkozás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!