Az Európai Űrügynökség (ESA) évek óta tervezte, hogy létrehoz egy „saját napfogyatkozást”, méghozzá okkal: hogy megfigyeljék a Nap legnehezebben megfigyelhető részét, a koronát. Ez azért fontos, mert ez az, ami meghatározza az űridőjárást: innen indulnak útnak azok a részecskék, amelyek a Földet elérve kommunikációs zavarokat okozhatnak.
Azért kell egy mesterséges teljes napfogyatkozást előidézni, mert ez természetes körülmények között nagyon ritka – az ESA ezért alkotta meg a Proba-3 missziót, amivel létre tudnak hozni ilyesmit. Az első mesterséges napfogyatkozás pedig most megtörtént, az erről készült fotókat pedig publikálták is. Mindenekelőtt, íme:

Ami a technikai részleteket illeti, a Proba-3-küldetés két űrszonda segítségével valósul meg, melyek tökéletes formációban repülnek ahhoz, hogy előidézzék ezt. A távolság köztük 150 méter, és egyszerre több órán át képesek ebben az alakzatban maradni egymáshoz viszonyítva, hogy megfigyeléseket végezhessenek. Ez az összehangoltság – emeli ki az IFL Science – milliméteres pontosságú, köszönhetően egy forradalmi navigációs–helymeghatározási technológiának.

A „Nap felőli” eszköz neve Occulter, melynek funkciója, hogy blokkolja a napkorongot a „Föld felőli” társa, a Coronagraph elől. Előbbi egy nyolc centiméteres árnyékot vet utóbbi optikai műszerére, az ASPIICS-ra. A most közreadott képek május 23-án készültek.

A kutatók szerint a mesterséges napfogyatkozásról készült fotók egyenértékűek azokkal, amelyeket valódi napfogyatkozások során készítettek. Sőt, igazából egy kicsivel jobbak is, mivel a mesterséges napfogyatkozást minden 19,6 órás pályakerülés során meg tudják ismételni a Proba-3 űrszondák segítségével, míg természetes közegben évi nagyjából egyszer fordul csak elő. Arról nem is beszélve, hogy a valódi napfogyatkozás csupán néhány percig tart, míg a mesterséges akár hat órán át is.

A jövőben végzett megfigyelések segítségével még többet tudhat meg a tudomány a Napról, valamint annak hatásairól.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.