Az ön konyhájában is ott az anyag, ami segíthet fékezni a globális felmelegedést

Ausztrál kutatók szerint nemcsak a beton, de a téglagyártásban is nagy hasznát lehet venni a kávézaccnak, ami jelentős mértékben csökkenti az építőanyag előállításának karbonlábnyomát.

  • HVG HVG
Az ön konyhájában is ott az anyag, ami segíthet fékezni a globális felmelegedést

Egy ideje már kísérletezgetnek a mérnökök a kávéval – egész pontosan a kávézaccal –, hogy miként segíthet az anyag környezetbarátabbá tenni az építkezéseket. Az eredmények ígéretesek: nemrég megépült egy próbajárda kávézaccbetonból, ami forradalmasíthatja a betongyártást, most pedig egy másik fontos építőanyag, a tégla kapcsán tűnik úgy, hogy hasznos lehet a kávézás mellékterméke.

A becslések szerint évente kilencmillió tonna őrölt kávét használnak fel világszerte, ami körülbelül 18 millió tonna nedves kávézaccot eredményez. Ez a biohulladék komoly környezeti kihívást jelent, ugyanis a hulladéklerakókban metánt kezd el termelni. Csak Ausztráliában naponta több mint 1,3 millió csésze kávét adnak el, ami évente körülbelül 10 000 tonna kávéhulladékot eredményez. Mindez jelentősen növeli az ország karbonlábnyomát – írja az Interesting Engineering.

Hogy ebből lefaragjanak, az ausztrál Swinburne Műszaki Egyetem mérnökei úgy döntöttek, találnak egy alternatív megoldást a zacc felhasználására. A kutatók kávézókból és éttermekből származó kávéhulladékkal dolgoztak, hogy kiderüljön, mennyire használható az elképzelésük a hétköznapi életben.

Swinburne University

Kiderült, a zaccot agyaggal és más egyéb anyaggal keverték össze, amelynek köszönhetően egy alacsony karbonlábnyommal rendelkező téglát sikerült előállítani. A speciális összetétel lehetővé tette, hogy 200 Celsius-fokon égessék ki a téglát, ami 80 százalékkal alacsonyabb hőmérséklet a hagyományos változathoz képest. Mindez azt jelenti, hogy kevesebb energiabefektetésre van szükség az előállításhoz, ami alacsonyabb környezetszennyezést eredményez.

Egy korábbi tanulmány szerint egy hagyományos tégla előállítása kilónként 64,26 gramm szén-dioxid-kibocsátással jár. Mindez azt jelenti, hogy az új építőanyag ennél jóval kisebb mértékben szennyezi a környezetet. Sőt, a mérnökök szerint a tégla kétszer olyan erős, mint a hagyományos társai.

A szakemberek szerint a zacctégla gyártása skálázható, vagyis lényegében bármikor el lehetne kezdeni lecserélni a mostaniakat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.