Folyamatosan figyelik a csillagászok azt a rejtélyes objektumot, ami minden valószínűség szerint a Naprendszeren kívülről származik, és épp áthalad a Naprendszeren. Ha valóban bebizonyosodik, hogy a csillagközi térből származik az égitest, akkor ez lenne a történelem során a harmadik ilyen, ember által észlelt objektum.
Az A11pl3Z kódnévvel illetett kozmikus vendégre a NASA aszteroidafigyelő rendszere, az ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) figyelt fel, és először a 2025. június 25-e és június 29-e között gyűjtött adatokban bukkant fel – írja az Universe Today. Az ATLAS chilei, dél-afrikai és hawaii teleszkópokat használ, hogy éjszakánként többször is átvizsgálja az eget mozgó objektumok után kutatva.
A rendszer július 1-jén (kedden) ismét észlelte az A11pl3Z-t, szerdára pedig a chilei Deep Random Survey nevű teleszkóp is észlelte. Ezek a korai megfigyelések arra utalnak, hogy a halvány objektum valószínűleg egy nagy aszteroida vagy üstökös – potenciálisan 20 kilométer széles – lehet, amely nagyjából 245 000 km/h sebességgel halad a belső Naprendszer felé. A számítások szerint a Tejútrendszer galaktikus korongja felől közeledik.

A Nemzetközi Csillagászati Unió tudósai július 1-jén felvették az objektumot arra a listára, amelynek tagjairól még el kell dönteni, hogy Földközeli objektumok-e. Ehhez további megfigyelésekre van szükség. Bár túl korai lenne bármi biztosat mondani róla, a sebességére és pályájára vonatkozó korai becslések arra utalnak, hogy a Naprendszeren kívülről érkezett, és elegendő lendülettel rendelkezik ahhoz, hogy lassulás nélkül áthaladjon rajta.
A tudósok ugyanakkor hangsúlyozzák: nincs esély arra, hogy eltalálja a Földet.
Eddig a csillagászok mindössze két olyan objektumot észleltek, amelyről kiderült, hogy a csillagközi térből származott. Az első az ‘Oumuamua volt, egy kicsi, szivar alakú aszteroida, amely 2017-ben látogatta meg a Naprendszert. Valódi természete még mindig vita tárgyát képezi, bár egyes szakértők úgy vélik, hogy egy üstökös volt. A második a 2I/Borisov nevű üstökös volt, amely 2019-ben suhant át a Naprendszeren.
Egy csillagközi objektum felfedezése rendkívül ritka lehetőséget kínál arra, hogy más csillagrendszerekről is információt szerezzenek a tudósok azáltal, hogy megfigyeljék az aszteroidákat, amint elhaladnak a Föld mellett.
Avi Loeb, a Harvard Egyetem csillagásza szerint az A11pl3Z jelenleg körülbelül 3,8 csillagászati egység (CSE) távolságra van a Földtől. Egy csillagászati egység a Föld és a Nap közötti átlagos távolságot takarja. A számítások szerint október 3-án egészen közel kerül a Marshoz, mindössze 0,2 CSE-re lesz a bolygótól. Ez elég kicsi távolság ahhoz, hogy a NASA Mars Reconnaissance Orbiter űrszondája is észlelje.
Az A11pl3Z október 29-én kerül majd a legközelebb a Naphoz, október 30-án pedig a Földhöz. Mindkét esetben 1,35 CSE lesz a távolság.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.