szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

„One more thing…” azaz „… csak még egy dolog…”.

„One more thing…” azaz „… csak még egy dolog…”. Steve Jobs, akár egy számítástechnikai Columbo, ezzel a frappáns mondattal kezdte legnagyobb és legmeglepőbb bejelentéseit.

Sajnos többé nem lesz „csak még egy dolog…”, el kell búcsúznunk Steve jellegzetes, fekete garbós figurájától. Itt marad azonban nekünk Jobs öröksége, ami nem kevés. Másként látta a világot, forradalmasította a számítástechnikát, a zeneipart és a mobilpiacot is. Nevét mindenki ismerte, az IT-világ határain túl is. Legfőbb ismertetőjegye az volt, hogy eltért a sablonoktól és a hagyományoktól. Ezt tesszük hát mi is, emlékének egy rendhagyó nekrológgal adózva. Hagyjuk az életrajzokat, az unalmas visszaemlékezéseket és sajtóközleményeket! Idézzük fel legjobb történeteit és beszólásait, lássuk, hogyan látta a világot Jobs!

Mire tudom használni?
Jobs egy New Yorkban rendezett partira magával cipelt egy Apple gépet (népszerűsíteni). A rendezvényen több híresség között Andy Warhol is ott volt – ő mellesleg teljesen el volt ájulva a géptől. Steve elmondása szerint, minden résztvevő és híresség egyformán közelítette meg, az akkor még „misztikusnak” számító ketyerét, mégpedig ezzel a kérdéssel: „Mi lenne ez?”. Az Apple-vezér legnagyobb örömére azonban volt egy résztvevő – egy akkor kilenc éves kissrác – aki a többiekkel ellentétben helyesen állt hozzá. Nem azt kérdezte, hogy „mi ez?”, hanem azt, hogy „Mit tudok vele csinálni?"
Jobsnak annyira megtetszett ez a hozzáállás, hogy teljesen beleépítette az Apple-filozófiába: mindegy, hogy telefon, számítógép vagy MP3 lejátszó, a kulcskérdés az kell, legyen: mire használható? (Illetve, „mire használható – még?”)

 Első munkahelye a HP volt…
Bármilyen hihetetlen, amikor Jobs még gyermek volt, akkor a HP főnöke, az egyik legnagyobb IT-legenda Bill Hewlett megkeresése igen egyszerű volt. Jobsnak szüksége volt pár alkatrészre egyik hobbi-ketyeréjéhez. Gondolta, telefonál párat –az egyik hívás Hewlettnek szólt, a számot Steve egész egyszerűen a telefonkönyvből nézte ki… Jól összebarátkoztak, nagyjából húsz percig csevegtek, Jobs beszerezte az alkatrészt, Hewlett pedig adott neki egy kis nyári munkát. Frekvenciaszámlálókat kellet összeszerelni a HP egyik üzemében.

A számítógép a legelképesztőbb eszköz, amit valaha láttunk…
Jobs nem győzte hangoztatni  ezt, már 1985-ben is (Playboy interjú): „ … most incredible tool we’ve ever seen…”. A valaha látott legnagyszerűbb eszköz. Nincs még egy olyan eszköz, amelyik annyira sokoldalú lenne, mint egy számítógép. Lehet íróeszköz, kommunikációs eszköz, lehet szórakoztató eszköz vagy hangszer.

„ […] Nem tudjuk, hová fog még ez fejlődni, annyi biztos, hogy ahogy múlnak az évek, a gépek egyre több és több dologra lesznek képesek”.  Elég jól eltalálta: már 1985-ben is sok mindenre képes volt egy számítógép, napjainkban pedig elméletileg már mindenre.

 Az Apple III veszteségei
Egyik kedvenc beszólásunk – kevés cégvezető engedheti meg magának, a frappáns kijelentést, miszerint: „… megszámlálhatatlanul, kikalkulálhatatlanul sok – de hát ilyen az élet.” A frappáns válasz az Apple III veszteségeit firtató kérdésre érkezett egy interjú során. Az „Infinite, incalculable amounts” azóta is szállóige IT körökben – persze ilyet is csak Jobs engedhet meg magának…

Sötét középkor
A nyolcvanas években tetőzött az IBM-Apple rivalizálás (azóta is tart, csak immár Microsoft-Apple rivalizálás lett belőle). Arra a kérdésre, hogy mi lesz, ha az Apple elbukik ebben a harcban, Jobs csak annyit válaszolt: „…eljön a számítástechnika sötét kora, ami legalább húsz évig fog tartani.” Jobs ezt azzal magyarázta, hogy ha az IBM lenne az egyeduralkodó, akkor mindenféle innováció megszűnne, és csak a profit lenne az elsődleges.  
Szerencsére az Apple nem tűnt el, kitartott és sikeressé vált – megúsztuk a sötét korszakot…

 Az egér fontossága
Bármilyen meglepő, a nyolcvanas években sokan (köztük szakértők és gyártók is), úgy gondolták, hogy az egér hasznavehetetlen. Jobs válasza erre: „… sok tesztet és kísérletet végeztünk, és arra a következtetésre jutottunk, hogy rengeteg funkciót – mint például copy/paste – sokkal egyszerűbb ez egérrel vezérelni. A válaszom tehát nem: az egér nem idejétmúlt.” Nos, ezt is eltalálta.

Steve Jobs a halálról
Bár Jobs soha nem beszélt magánéletéről, 2005-ben kivételt tett. Három történetett osztott meg a Stanford végzős diákokjainak tartott beszédében. Elmeséli miért hagyta ott a Reed College-ot, beszél a szeretetről, veszteségről és betegsége kapcsán a halálról.  Őszintén és nyíltan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!