szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A hologramkép-vetítés lassan már húsz éve foglalkoztatja a scifi őrülteket.

A hologramkép-vetítés lassan már húsz éve foglalkoztatja a scifi őrülteket. Ki ne emlékezne a Csillagok Háborújának kultikus jelenetére, amikor Leia hercegnő teljes alakban, 3D-ben jelenik meg üzenetként egy robotból? Akkor persze tudtuk, hogy ez csak fikció, de manapság már korántsem tűnik annak.

Vissza a múltba

Az egész a hologramos matricákkal kezdődött;  előszeretettel vásároltuk ajándékba a különféle emberi és állati alakokat megformáló zöldes színű térbeli képeket. Ezek azonban egy idő után már nem voltak igazán különlegesek, hiszen sok alternatíva jelent meg, többek között ilyen volt a háromdimenziós üveggravírozás is.

Pozícióját biztonsági jelként viszont még sokáig tartani fogja, hiszen rengeteg papíron, bankkártyán, CD-n és egyéb tárgyon használják, egyedi azonosító eszközként. Ennek oka, hogy szinte hamisíthatatlan, mivel tökéletes másolatot csak az eredeti hologram segítségével lehet készíteni. Alkalmazzák még például hologramos szalagként vagy műköröm-kiegészítőként is, de az atomfizika világában is kísérleteznek vele.

A szórakoztatóipar szolgálatában

Az utóbbi két évben viszont komoly fejlesztési eredmények is születtek a holográfiával kapcsolatban. Kezdjük azzal, hogy a technológiai kiállításokon szinte már minden új terméket valamilyen hologramkivetítéssel mutatnak be. Egyik fajtája ennek a HoloCube, ami lényegében egy tükrözéssel előállított látványos optikai csalódás. A japánok, mint mindig, most is eggyel magasabb szintre léptek. Ők ugyanis elkészítették az első hologramot, amit meg is tudunk érinteni, és ami reagál erre az interakcióra. A tapintás érzetét egyelőre még csak levegőfúvókákkal és a Nintendo Wii technológiájával érték el, de akkor is említésre méltóra sikerült az eredmény.

Sőt a szerencsésebbek már hologramként kivetített sztárok koncertjén is bulizhattak. A Musion Eyeliner nevű technológia ugyanis képes arra, hogy emberi alakokat vetítsen a színpadra teljes realisztikussággal. Ezt kihasználva turnézott már így a képzeletbeli szereplőkből álló Gorillaz csapata, és lépett már fel hologramként Cannes-ban a Black Eyed Peas frontembere is.

Cél: a holografikus film

A 2010-es évben viszont egy újabb mérföldkövet léptek meg. A 3D televíziózás térnyerésével újra napirendre került a hologramtévé, és már biztató eredményeket is elértek. Tavaly ugyanis egy arizonai egyetemen elkészült az első holografikus mozgókép. Azért csak mozgókép, mert egy rendes mozifilm képkockalejátszó-sebességének a töredékén tudják csak megjeleníteni a holografikus mozgást. A 16 kamerával és egy Xbox Kinecttel készült néhány másodperces hologramkép az első, amely miközben háromdimenziós, még mozgásban is van.

         Ha sikerül a kivetítés sebességét felgyorsítani, akkor hamarosan elkészülhet az első holografikus film. Ezután viszont már csak egészen rövid idő kell ahhoz, hogy elárasszák hétköznapjainkat a hologramos technológiát használó reklámok és termékek, hogy háromdimenziós kivetítéseket nézzünk a nappaliban és hogy praktikusabbá tegyék életünket a holográfiát alkalmazó videokonferenciák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!