szerző:
nyüzsi
Tetszett a cikk?

Korábban már észrevételeztük, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján elhelyezett, általuk...

Korábban már észrevételeztük, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján elhelyezett, általuk adósságnyomás-mérőnek, általunk pedig hubaméternek hívott műszer mintha beragadt volna. Miközben az államadósság szépen kúszott felfelé, és a GDP-hez mért aránya elérte a 82%-ot, addig a kijelző rendületlenül 76,1%-on állt.

Azután történt egy s más, például vége lett a szabadságharcnak, és maga miniszter jelentette be, hogy ismételten a csúnya IMF-hez fogunk fordulni, igaz, csak biztosításkötés céljából. A bejelentés indoklásában viszont váltig ragaszkodott ahhoz, hogy csökkentette az államadósságot, mert az „a 2010-ben a GDP közel 82 százalékára rúgott”, viszont „akkori árfolyamon számolva mára 74 százalékra csökkent”.

Továbbra sem értjük ezt a számítási módot, hiszen miért kell az akkori árfolyamon számolni, vagy ha úgy teszünk, abban az esetben az akkori adósság mértékét miért nem a mostani árfolyam szerint számítjuk ki, esetleg a rubel hatvanas évekbeli átváltási paramétereit véve alapul a háború utáni bruttó hazai össztermékhez viszonyítva. Ám ennek a vitának már nincs is jelentősége, mivel a minisztérium is elismerte, hogy jövőre biztos, hogy nőni fog az adósság, máshogy nehéz értelmezni azt, hogy Matolcsy törvényjavaslattal kezdeményezte ciklus végéig felfüggeszteni az új alaptörvénynek azt a kitételét, amelyik az éves költségvetéshez kötött adósságplafont vezetne be.

Gondoltuk, ennek ismeretében újból rákukkantunk a hubamétere, de az még mindig így állt.

Fölfedeztünk viszont egy különbséget az eredeti fölvezető szöveg és a mostani állapot között. Korábban így fejeződött be a néhány mondatos bemutatás: a „Nemzetgazdasági Minisztérium rendszeresen frissített „adósságnyomás-mérője" ezt a számot hívatott mindenki számára elérhetővé tenni”. Most viszont ezt olvashatjuk: „a Nemzetgazdasági Minisztérium rendszeresen frissített „adósságnyomás-mérője” ezt a számot jelzi az eredeti (265,5 forintos) euróértéken számolva”. Magyarán, amikor a honlapon a szerkentyűt beüzemelték, még maguk se gondolták, hogy az adósságállományt a tavalyi árfolyamon kéne számolni, erre csak az MNB adatainak közzététele után döbbentek rá.

Hohó, ne a szöveget buherálják, hanem a kütyüt javítsák meg! És ha végeztek a karbantartással, akkor megcsinálhatnák ezt is itt, mert már nagyon türelmetlenek vagyunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!