szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szanyi Tibor az MSZP „fenegyereke”, a kevés szocialista politikusok egyike, akik hajlandóak nyiltakozni, elmondani a véleményüket abban a helyzetben, amikor a párt legfőbb célja már csak a „kármentés”. Valószínű miniszterelnök-jelöltjükért, Mesterházy Attiláért Szanyi nem lelkesedik, szerinte 2010 tavaszán csak listavezetőt kellene állítani, úgy, mint 1994-ben. Amúgy pedig továbbra is azt vallja, mint 2009 januárjában: „Balra magyar!”, azaz korrigálni kell a neoliberalizmus tévedéseit.

hvg.hu: Az előbb belehallgattam az MSZP egyik lakossági fórumába, amelyet ön tartott. Az a benyomásom támadt, hogy a szocialisták mellett legtovább kitartó nyugdíjas korú hölgyek is meglehetősen apátiával beszélnek a jövő évi választások kimenetelétéről. Mintha az egész magyar társadalom feltartóztathatatlanul sodródna valamerre, és az irányt az ön pártja már nem képes befolyásolni.

Sz. T.: Nem lep meg, hogy a választások előtt fél évvel politikai apátia uralkodik a társadalomban. Négy évvel, nyolc évvel ezelőtt is hasonló volt a helyzet, bár úgy gondolom, ez az idő múlásával javulni fog, amint az a korábbi esetekben is így volt. Az mindenesetre tény, hogy a jelenlegihez hasonlóan erős „minden mindegy” hangulatot még nem láttam. Ez persze nemcsak a hazai belpolitikai helyzettel magyarázható, hanem a nemzetközi gazdasági válsággal is. Krízis idején sokan diktátorért kiáltanak, továbbá rendet és biztonságot követelnek. Ez utóbbi kettőt a mi pártunk is meg tudja ígérni. És győzni akarunk.

hvg.hu: A magyar baloldalnak már csak az hiányzik, hogy kiderüljön: az MSZP-nek van egy titkos diktátorjelöltje.

Sz. T.: Ilyesmivel más pártok próbálkoznak. Én a rendre és a biztonságra gondoltam mint fő kívánságra, s legfőképp alkotmányos keretek között. Ami a választásokat illeti, utólag visszanézve talán lett volna értelme az előrehozott választások megtartásának az SZDSZ-szel való szakításunk után. Ha akkor rászánjuk magunkat erre a lépésre, valószínűleg több szavazatot kapunk, mint amennyire 2010 tavaszán számíthatunk. Habár erre is igaz, hogy várjuk ki a végét. Amúgy a baloldalt én nem azonosítanám kizárólag az MSZP-vel. Az előbbi egy elvont, eszményített fogalom, míg a párt nagyon is konkrét szervezet. E kettőt az emberek néha nehezen tudják összepárosítani, s - többek között - ez is oka annak, hogy mi, szocialisták komoly hitelességi problémával küszködünk. Ám érdekes, hogy az emberek, miközben kevéssé bíznak a most kormányzó pártban, hitelesnek tartják a válságkezelő miniszterelnököt, Bajnai Gordont. Vagyis immár utólag kétségbe lehet vonni, vajon érdemes volt-e húzni az időt a választásokkal, ugyanakkor kétségtelenül jó döntés volt a Bajnai-kormány megalakítása, aminek az eredményeit - főleg külföldön - széles körben elismerik.

hvg.hu: A baloldal és a szocialisták felhőtlen viszonyát jócskán rontotta, hogy az MSZP az utolsó hat évben folyamatosan neoliberális szellemben kormányzott, és most ennek a gazdasági eredményeivel szembesülünk.

Sz. T.: A neooliberális gazdaságpolitikai kurzust kezdettől fogva bíráltam, erősen elleneztem a párton belül. Mégis, kormánypárti politikusként felfogtam, hogy a parlamenti többség mellette áll, és úgy tűnt, a nagy világtrendek is ezt igazolják. Amikor a válság beütött, kiderült, hogy súlyos tévedéseket követtünk el. Én akkor azt sürgettem, hogy éljünk a lehetőséggel és váltsunk utat a gazdaságpolitikában, fordítsunk hátat a neoliberalizmusnak. De még 2009 januárjában is nekem támadtak a kurzus védelmezői, s bíráltak, amiért a baloldali gyökerekhez való visszatérést sürgettem, nem utolsó sorban a Balra, magyar! című dolgozatban. Jelenleg az MSZP még mindig „liberális szociáldemokrata” pártként pozicionálható, amely ráadásul túl messzire ment a neoliberális gazdaságfelfogás irányába. Szerintem vissza kellene térnie az európai baloldal centrumába, mielőtt még súlyos bajok történnek velünk. Úgy érzem, ha az MSZP-nek erősebb lenne a baloldali karaktere, jobb esélye lenne a választásokon. Skandinávia például tartós bizonyíték a hatékony baloldaliságra.

hvg.hu: Ejtsünk néhány szót a budapesti MSZP-vezetés ügyeiről. Önt az angyalföldi polgármesterrel, Tóth Józseffel együtt leszavazta a Hagyó-féle többség a főpolgármester-jelölés ügyében. Holott egy előző interjúban arról beszélt, hogy önök ketten élvezik a legnagyobb támogatást a körzetükben.

Sz. T.: Nagyon bízom benne, hogy jövőre mindketten megőrizzük a mandátumunkat, és a XIII. kerület továbbra is „vörös sziget” marad Budapesten. Sajnos, számos más kerületben a sorozatos botrányok, a panamák, avagy bizonyos nagyberuházások elnyúlása kikezdte az MSZP népszerűségét. Ilyesminek nálunk, a XIII. kerületben nyoma sincs, szerencsére. Más körzetekben sajnos tényleg rosszul áll a párt, de erről én, mivel nem vagyok tagja a budapesti vezetésnek, nem sokat tehetek. Amúgy a vereségünk a legutóbbi „meccsen” formális volt. Igaz, hogy kb. 20:1 arányban alulmaradtunk a belső „szavazáson”, ugyanakkor a célunkat mégis elértük. Eszerint a fővárosi szocialisták nem tartanak főpolgármester-jelölő küldöttgyűlést december 11-én, minthogy mi a halasztást szorgalmaztuk.

hvg.hu: Az önkormányzati választások még viszonylag messze vannak, az országgyűlési választások viszont már a nyakunkon. Mit szól ahhoz, hogy a pártja a „lobbizó ifjúságpolitikusként” elhíresült és a Zuschlag-perben tanúként idézett Mesterházy Attilát jelöli miniszterelnöknek?

Sz. T.: Előbb hadd mondjam el a véleményem az óriási károkat okozó Zuschlag-perről. Itt az MSZP kicsiben elkövette azt, amit a Fidesz nagyban szokott. Ez a „mundér becsülete” effektus. Mi ugyanis „ingünk szakadtáig” védjük az embereinket, de végül mégis „elengedjük” őket, ha könnyűnek bizonyulnak, amíg a Fidesz „körömszakadtáig”, sőt, tovább is kitart a kompromittálódott politikusai mellett. Erre a taktikára számíthatunk akkor is, ha hatalomra jutnak.

Jelölt helyett listavezető? (Oldaltörés)

hvg.hu: Ha a szocialistáknak sikerül lejáratniuk a Fideszt, mondván, hogy „ők sem lennének jobbak, mint mi”, az alighanem alacsony részvételhez vezet az országgyűlési választásokon. Ez a taktika súlyos következményekkel járhat a szocialisták számára.

Sz. T.: A mi célunk egyértelműen az, hogy minél nagyobb legyen a részvétel. Számunkra az a kedvező, ha mobilizálni tudjuk a lakosság minél nagyobb hányadát. Ebben látom a győzelmünk esélyét. Amúgy pedig mindent meg kell tennünk azért, hogy bebizonyítsuk a közvélemény előtt: mi mint párt nem szennyeződtünk be az elmúlt nyolc évben, annak ellenére, hogy akadtak köztünk korrupt politikusok. Fel tudjuk mutatni, hogy nálunk igenis kiderülhetnek a disznóságok. És a gazdasági mutatóink sem olyan rosszak, hogy szégyelleni kellene magunkat miattuk. Például a munkanélküliség, bár a válság okán kétségtelenül emelkedett az utóbbi időben, még mindig az európai átlag alatt maradt. Hasonlóképpen a költségvetési deficitet is sikerült jelentősen visszaszorítanunk, a GDP 3,9 százalékára, miközben az európai átlag most 8 százalék körüli.

hvg.hu: Az MSZP választási kampányában kiemelten szerepel a távfűtés költségeinek csökkentése, ami összefüggésben áll azzal, hogy a szolgáltatás áfáját öt százalékra csökkentik. Tekintettel arra, hogy ebben az ügyben nagy csatákat vívott, most elégedett az eredménnyel?

Sz. T.: Meggyőződésem, hogy a távhő árának jelentős csökkentése, ami magába foglalja az alapdíjak, továbbá a hődíjak mérséklődését is, igenis hat majd a választókra, továbbá gazdasági és politikai okokból egyaránt azt kellett tenni, amire most a kormány rászánta magát. Erre mondtam korábban, hogy elkerülhetetlen. Ami viszont nem volt elkerülhetetlen, de mégis megléptük, az végképp nagy eredmény. A jövő szempontjából azt tartom a legnagyobb dolognak, hogy a megújuló energiákra alapozott hőszolgáltatás szintén a legalacsonyabb áfakulcs alá került.

hvg.hu: A közvélemény-kutatások szerint az MSZP mégiscsak veszíteni fog. Nem lenne érdemesebb csak listavezetőt állítani?

Sz. T.: Még most sem látom olyan katasztrofálisnak az MSZP tényleges helyzetét, habár nem rózsás, az biztos. Kezd kikristályosodni az eddig afféle egyvelegnek tűnő választási programunk, mely a Haladás és biztonság címet viseli. Olyan politikát kell megjelenítenünk, amely akár kormányon, akár ellenzékben megállja a helyét. Persze, a hitelesség problémája nyolc év után különösen súlyos formában merül fel. Ebből a szempontból is fontos, milyen arcok képviselik a pártot a listáink élén. Okos párt nyilván nem a legkevésbé kedvelt, avagy széles körben elutasított politikusait teszi a kirakatba. A mostanság miniszterelnök-jelöltként szóba hozott Mesterházy Attila is hordoz számottevő kockázatokat. Igaz ugyan, hogy a frakció élén bebizonyította, erős vezető, jó szervező és következetes is. Ifjúság- és sportpolitikai államtitkári munkáját viszont nem igazán ismerem, de a Zuschlag-ügyben kikezdték, és ez sajnos eléggé látszik. Nagyon meg kell fontolni tehát, hogy az MSZP melyik politikusával lehet a legsikeresebb.

hvg.hu: Mondjuk, Kovács Lászlóval?

Sz. T.: Ő jelöltként talán jobb lenne, mint Mesterházy Attila, ám miniszterelnöknek nem feltétlenül. Persze ez is csak egy vélekedés a sok közül. De tény, ha rajtam múlna, az MSZP nem is állítana miniszterelnök-jelöltet, csak listavezetőt, mégpedig Kovács Lászlót. Ez realistább megoldás lenne, tekintettel a jelenlegi közvélemény-kutatási adatokra, és jót tenne a párt hitelességének is.

hvg.hu: Lehet, hogy a Jobbik több mandátumot szerez a jövő tavaszi választásokon, mint az MSZP?

Sz. T.: Nekünk, szocialistáknak komoly hátrányt jelent, hogy elvesztettük az SZDSZ-t mint szinte egyedüli szövetségesünket, amely előreláthatólag nem jut be a parlamentbe. Az LMP, ha bejut is, aligha lehet a természetes partnerünk, hiszen ettől el is zárkóztak, valójában pedig csak hatékony internetes gegről beszélhetünk az ő esetükben. Komolyabban szólva viszont, ha a Jobbik jelentősen előretörne, azaz elérné a húsz százalékot, úgy akár az MSZP, akár a Fidesz rákényszerülhet arra is, hogy nagykoalíciót kössenek egymással. Ennek a lehetősége már 1998-ban is felmerült, akkor Orbán Viktor elutasította. Pedig kifejezetten jót tenne a két nagy párt összefogása az országért, no meg a szélsőségesek ellen.

Pelle János

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!