Zentai Péter
Zentai Péter
Tetszett a cikk?

Ha itt valami totális, akkor az a nyugalom - állítja a telefoninterjúban Grigori Mitjusnyikov, a fehérorosz Állam Televízió és Rádió központi hírszerkesztőségének vezetője. Szerinte kétség sem férhet a tegnap tartott választások tisztaságához, a nép nagy része azt akarja, hogy Lukasenko elnök vezetésével újuljon meg a haza, egyebek között beinduljon a privatizáció.

Zentai Péter: Szétverték a tüntetőket. Újságírókat tartóztattak le. És most már az európai megfigyelők is állítják, hogy nem legitim a választási eredmény.  Erről beszámolnak-e önök? És a tüntetésekről mit mondtak a hallgatóknak, nézőknek?

Grigori Mitjushnikov: Gondolja, hogy elhallgatunk fontos fejleményeket? Járt már itt?

Z.P.: Sajnos, még nem jártam maguknál. Szeretném megtudni, hogy mit mondtak el önök  a tegnapi zavargásokról a rádióhallgatóknak. De mindenekelőtt mit szól az európai megfigyelők véleményéhez?

G.M.: Az igazság a következő:  huligánok randalíroztak, majd amikor a kormányzati épületekbe akartak betörni, a rendőrség ellenállásába ütköztek. 

Minszkben rendőrök üldözik a tüntetőket a választás napján
AP

Tudja: a mi országunkat olyanok bírálják, akik - ahogy például ön - soha az életükben nem jártak nálunk, ha meg egyszer ellátogatnak ide, akkor csak egy szűk itteni csoport véleményét veszik készpénznek.  Miért van az, hogy bennünket, legalábbis engem, még soha egyszer sem keresett meg külföldi újságíró? Érdemes lenne ezen is töprengeni.

Z.P.: Látja, én megkerestem. Megvallom, ellenzéki rádióállomást vagy újságot is keresek, de egyiket sem tudom utolérni. A telefonjaik nem felelnek. De mit szól a megfigyelők véleményéhez?

G.M.:Érdekes módon ugyanezek a megfigyelők tegnap délután még azt mondták, ami a valóság, tudniillik fair az egész procedúra. Most nyilván valamiféle külföldi nyomásnak engednek. A véleményük megváltoztatásával olajat öntenek szerintem a tűzre. Nézze: tízen indultak az elnökválasztáson. El tud ilyet képzelni egy diktatúrában?

Z.P.: Jártam Iránban. Ott is van ellenzék, képviselőik indulnak rendszeresen az elnökválasztásokon. A városi polgárok többsége azonban nem is megy el szavazni, mert biztos benne, hogy a hatalom meghamisítja az eredményeket. Ha azonban ellenzékiekkel akartam beszélni, sarkomban voltak a titkos rendőrök.

G.M.:Hogy lehet Fehéroroszországot összevetni Iránnal vagy bármely más állammal? Mi a saját, demokratikus belarusz utunkat járjuk. Lehet, hogy ez nem tetszik sokaknak, ezért ellenséges velünk szemben a külföldi sajtó.

Z.P. De már a régi barátjuk, Oroszország elnöke sem támogatja Lukasenko urat. Neki is kétségei vannak. Ön szerint normálisan, demokratikusan zajlottak a választások? Húszezer ember vonult tiltakozásul az utcákra, mert nem hisz a választások tisztaságában.

G.M.: Nevetségesnek tartható, amikor az orosz vezetők akarnak nekünk demokráciából leckét adni. Őket a jelek szerint most csakis a saját gazdasági érdekeik vezérlik, megszegnék korábbi ígéreteiket: nem akarják rendesen fizetni a Fehéroroszországon át vezető tranzit vezetékekért járó pénzeket és közben emelni akarják a nekünk eladott energiahordozók árát - hosszútávra szóló megállapodásokat vennének ezzel semmibe. Ezt azonban elnökünk keményen visszautasította, és ez nem tetszik Moszkvának.

Z.P.: Mondja, milyen az élet Belaruszban? Mondjuk: mennyi az átlagfizetés és mennyibe kerül egy liter benzin? Egy kilo kenyér? Mekkora a munkanélküliség?

G.M.:Utána kell néznem az adatnak, de azt gondolom, hogy egy vagy két százalékos a munkanélküliség.  Jól élnek az emberek. Nem akarok pontatlanságot állítani, de úgy ötszáz dollár lehet az átlagkereset. A benzin fél euróba..nem, talán többe: hetven eurócentbe kerül. Ezerféle kenyér kapható, kilóját úgy harminc eurócentért. Higgye el, itt mindent kapni és minden sokkal olcsóbb, mint Oroszországban. Nálunk nem érződik a válság, az életszínvonal folyamatosan emelkedik. ...Persze, ha valaki svájci csokoládét akar magának, akkor mélyebben kell a pénztárcába nyúlni.

Z.P.: A gyárak állami kézben vannak, ugye? Ez a titka a nagy jólétnek?

G.M.:Nálunk semmi nem titok! Jó minőségű, kelendő cikkeket gyárt az ipar, a gyárakat nem adtuk külföldiek kezére. Ugyanakkor Lukasenko elnök kormánya most indítja be a privatizációs kampányt. Az igazságosság érdekében Fehéroroszország polgárai előnyt fognak élvezni, eleve jó feltételek mellett juthat bárki privatizációs kuponokhoz. Ezek az intézkedések nagyon népszerűek, hozzájárulnak az elnökünk nagy sikeréhez.

Z.P.:  Lukasenko már nem is lehetne elnök az eredeti alkotmányuk szerint...

G.M.:Az alkotmányt időközben  módosították, éppen Lukasenko nagy népszerűsége miatt.

Z.P.  Biztos, mert ezt akarta a nép.  De legyen kérem őszinte, ugye az nem kitaláció, hogy az új sajtótörvényük alaposan megnyirbálja a Lukasenko elleni bírálat lehetőségét.

G.M.:Az új és a régi sajtótörvény célja, hogy megakadályozzon egyes újságírókat, hogy uszítással destabilizálják azt a rendet, amire a belarusz emberek túlnyomó többsége többszöris igent mondott. Határozottan állítom: badarságot beszélnek, akik megkérdőjelezik a sajtószabadságot ebben az országban. Csak Belarusz ellenségei mondhatnak olyasmit, hogy itt  diktatúra van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!