szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alig egy héttel Ivo Sanader horvát miniszterelnök történelminek minősített belgrádi látogatása után vihart kavart a szerb-horvát kapcsolatokban egy jelentéktelennek tűnő diákcsíny.

A szerbiai tömegtájékoztatás szerint a belgrádi egyetem építészkarának két diákja szombaton Draza Mihajlovics csetnik vezér arcképével fényképezkedett Zágrábban, a Jelasics bán téren, a Jelasics-szobornál. Az egyetemisták így kívántak tiltakoztak az ellen, hogy másfél hete a horvát hatóságok nem engedték be az országba egy rangadóra Milan Gurovics szerbia-montenegrói válogatott kosárlabdást, mert Drazsa Mihajlovics arcképe van a felkarjára tetoválva.

A hatóságok előállították az egyetemistákat, egyiküket tizenöt, a másikat öt nap szabadságvesztésre ítélték. Az eset a vukovári vérengzés évfordulóján történt. Még aznap, szombaton ismeretlenek felgyújtották egy zágrábi szálloda előtt a Partizan belgrádi sportegyesület vízilabdázóinak gépkocsiját.

Egy tetoválás utóélete
Milan Gurovics szerint senkit sem sért az a tetoválás, amely miatt a közelmúltban nem engedték be Horvátországba. "Fogalmam sincs, hogy miért bántana bárkit is az a kép, amely a testemet díszíti. Egyértelmű, hogy ez személyes dolog, s nem a külvilágnak szánt üzenet" - mondta a játékos az egyik belgrádi napilapnak.
A belgrádi külügyminisztérium hétfőn közleményben követelte a két egyetemista azonnali szabadon bocsátását és a gyújtogatók kézre kerítését. A tárca szerint a horvát hatóságok "nem demokratikusan és nem mértéktartással reagáltak egy felesleges és jelentéktelen politikai tiltakozásra".

Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő sajnálatát fejezte ki a történtek miatt. A belgrádi egyetem építészkarán hétfőn délután megszakítják az oktatást, s a diákok tüntetni fognak a horvát  hatóságok eljárása miatt.

Drazsa Mihajlovics II. világháborús csetnik vezér arcképe Horvátországban fasiszta jelképnek minősül. A jugoszláv királyi hadsereg neves tábornoka egyaránt harcolt a náci megszállók és Tito kommunista partizánjai ellen. A háború után Titóék azzal vádolták, hogy együttműködött a nácikkal, és 1946-ban árulásért kivégezték. (MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!