szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyáltalán nem biztos, hogy Észak-Koreával sikerül megegyezni nukleáris fegyverkezési programjának leállításáról, bár a Pekingben folytatott nemzetközi tárgyalások végére már csak néhány kérdés körül zajlott vita - mondta Christopher Hill amerikai főtárgyaló.

A washingtoni külügyi államtitkár-helyettes úgy fogalmazott, "ha nem sikerül megegyezni, az nem azért lesz, mert nem próbáltuk meg".

Az észak-koreai atomprogramról zajló hatoldalú tárgyalássorozatot vasárnap három hétre felfüggesztették. A 13 napon át folytatott egyeztetések - amelyeken az Egyesült Államok és Észak-Korea mellett Dél-Korea, Kína, Japán és Oroszország vett részt - nem vezettek eredményre azzal kapcsolatban, milyen feltételek mellett adná fel nukleáris programját az elszigetelt ország.

Hill nem zárta ki, hogy még az augusztus végén folytatódó tárgyalások előtt ismét amerikai-észak-koreai kétoldalú egyeztetések lesznek.

Észak-Korea kilépett a nemzetközi atomsorompó-szerződésből, tavaly otthagyta az atomprogramjával kapcsolatos tárgyalásokat és februárban bejelentette, atombombát állított elő. A mostani negyedik egyeztetési fordulóba azután egyezett bele a Kim Dzsong Il vezette, energiaínségben szenvedő ország, hogy Dél-Korea felajánlotta, nagy mennyiségű villamos áramot szállít északi szomszédjának.

Phenjan ragaszkodik egy békés célú atomreaktorhoz és a 13 napos egyeztetés-sorozat végén korábban megoldottnak vélt kérdéseket vetett fel - mondta Hill, aki szerint Észak-Korea időhúzást folytat. Az amerikai küldöttségvezető szerint a tárgyalásokon az észak-koreaiak mindvégig udvariasak voltak, a diplomáciai előírások szerint viselkedtek, sosem emelték fel a hangjukat. Úgy tűnt, a megegyezést keresve ültek tárgyalóasztalhoz, de arról nem tudták meggyőzni a többi felet, hogy Phenjan valóban fel akarja adni nukleáris törekvéseit - mondta Hill.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!