szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

Málta már nem képes kezelni a szigetországba érkező bevándorlók hadát, ezért a kis ország az Európai Uniótól kért segítséget és szigorúbb hazatelepítési előírásokat.

Málta külön kérésére az EU-országok külügyminiszterei walesi találkozójukon megvitatták az illegális bevándorlás égető problematikáját. A szigetországba az idén rendkívül sok illegális bevándorló érkezett: január óta közel 1200, főleg afrikai és szub-szaharai afrikai országból származó illegális bevándorló, kétszerannyi, mint 2004-ben egész évben.

A kormány szóvivője szerint ez azt jelenti, hogy minden, Máltán született két emberre egy bevándorló jut. A sűrűn lakott, kis mediterrán szigetnek egyre kényelmetlenebb biztonsági és szociális problémákat okoz a kialakult helyzet.

Az Amnesty International is bírálta idei jelentésében a máltai befogadó központokban uralkodó állapotokat, amelyeket jóval a „nemzetközi standardok alattinak” írt le.

A máltai külügyminiszter, Michael Frendo a walesi találkozón arra kérte kollégáit, fogadják be azokat a menekülteket, akiknek Málta megadta a menekültstátuszt. (Málta a kérések 53 százalékát elfogadja, ami a legmagasabb arányszámok közé tartozik Európában.)

A máltai kormány szóvivője szerint egyes európai országok felajánlották, hogy átveszik a menekülteket, de hogy mely országokról van szó, azt a szóvivő nem árulta el.

A máltai külügyminiszter azt is szorgalmazta: az EU kényszerítse Afrikát arra, hogy visszafogadja azokat az illegális bevándorlókat, akiket Európa kiutasított. Szerinte főleg gazdasági eszközökkel kellene Afrikát jobb belátásra bírni.

Az illegális bevándorlás kérdéséről az EU a múlt héten is tárgyalt, akkor Franco Frattini biztos szigorúbb közös politika elfogadását szorgalmazta az illegális bevándorlók kitoloncolásának kérdésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az EU bizottság egységes bevándorlási politikát javasol

Az Európai Bizottság egységes uniós bevándorlási politika kialakítására tett javaslatot, noha 1999 óta több ilyen javaslat bukott meg a miniszteri tanács ellenállásán. 2010 és 2030 között - egy 35 országból álló unióban - a foglalkoztatottak száma a lakosság elöregedése következtében 20 millióval fog csökkenni.

MTI Világ

A brit toryk bevándorlásellenes vezére maga is menekültek gyermeke

Michael Howard brit konzervatív vezér felmenői jó eséllyel nem telepedhettek volna le Nagy-Britanniában azon drákói intézkedések alapján, amelyekkel Howard ígéri megválasztása esetére megszigorítani a brit bevándorlási szabályokat - ezt maga a toryk miniszterelnök-jelöltje ismerte el, miután kiderült, hogy Erdélyből menekült édesapja annak idején hamis adatokkal folyamodott brit állampolgárságért.

MTI Világ

Az új francia kormány szigorítaná a bevándorlási politikát

Dominique de Villepin francia kormányfő a bevándorlást ellenőrző minisztériumközi bizottság felállítását jelentette be; a lépés célja az illegálisan Franciaországban tartózkodó külföldiek elleni hatékonyabb fellépés és a hazai gazdaság számára hasznos képzett bevándorlók kiválogatása lesz.