Tetszett a cikk?

Engedélyt adott New Orleans erőszakos kiürítésére Ray Nagin, a város polgármestere. Az intézkedésre azért van szükség, mert sok lakos a fertőzött árvíz és az észlelt megbetegedések ellenére nem hajlandó elhagyni otthonát.

Nagin helyi idő szerint kedd este adta ki a kiürítési engedélyt a rendőrségnek és a térségbe vezényelt katonai erőknek. Csak azok maradhatnak a városban, akiket a szövetségi kormány tisztségviselői megbíztak a mentésben, és az ellátásban való segédkezéssel. Volt több olyan lakos a városban, aki határozottan kijelentette, hogy nem hajlandó elhagyni házát.

Marlon Defillo százados, a rendőrség szóvivője megerősítette, hogy megkapták az erőszakos kiürítést lehetővé tevő engedélyt, de a végrehajtást még nem kezdték el. A rendfenntartó alakulatok tagjai egyelőre még sorra járják a házakat, és csak figyelmeztetik az ott maradt lakókat arra, hogy veszélyes volna maradniuk.

A rendőrségről az emberekben alkotott kép szempontjából szörnyű volna, ha erőszakkal kellene őket kimenekíteni. "Ez csak a legvégső megoldás" - mondta a százados.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Eddig hivatalosan 59 halott New Orleansban

New Orleansban 59 holttestet gyűjtöttek be a hatóságok a helyi idő szerint vasárnap délután kiadott első hivatalos adat szerint. Mississippi államban 152 áldotatot regisztráltak a hatóságok.

MTI Világ

Félelem és reszketés New Orleansban

Anarchiába fulladt a mentés és az evakuálás az árvíz dúlta New Orleansban, ahol a fékevesztett tömeg üzleteket fosztogat, a banditák autókat rabolnak, a vízben holtestek lebegnek és a mentést végző helikopterekre és rendfenntartókra is tüzet nyitottak fegyveres randalírozók.

hvg.hu Világ

Kik a felelősök New Orleansért?

A városi, a louisianai és a szövetségi hatóságok egyaránt csődöt mondtak az elárasztott New Orleans szegényeinek kimentésénél. Elrendelték a kiürítést, de miért az utolsó pillanatban? Ki a felelős a történtekért? Nem lehet egyetlen hatóságot, vagy egyetlen személy hibáztatni - írja a BBC elemzője. A hibás döntések sorozata jóval a Katrina pusztítása előttről datálódik. A hatóságok hazardíroztak, feltételezték, hogy New Orleans-t nem fogja sújtani 4-es vagy 5-ös erősségű hurrikán, ezért nem erősítették meg a gátakat. Bush elnöknek jóval korábban kellett volna interveniálni.

MTI Világ

New Orleans: betömték a legnagyobb gátat

Sikerült betömni New Orleans legnagyobb gátját, amelyet a Katrina hurrikán szakított át, elárasztva a város 80 százalékát - közölték hivatalos forrásból Baton Rouge-ban, Louisiana állam székhelyén.

MTI Világ

Akár nyolcvan napig is szivattyúzhatnak New Orleansban

Akár nyolcvan napot is igénybe vehet a New Orleanst elárasztó víz leszivattyúzása - közölte pénteken az amerikai hadsereg műszaki alakulatainak egyik parancsnoka. George W. Bush amerikai elnök elégedetlenül nyilatkozott a mentési és segélyezési munkálatokról, miután pénteken felkereste az Egyesült Államok katasztrófa sújtotta déli területeit.

MTI Itthon

New Orleans: három magyart még keresnek

Batiz András kormányszóvivő ismertetése szerint összesen kilenc ideiglenesen kint tartózkodó magyar volt a városban, hárman közülük már jelentkeztek a családjuknál, három ember kimentése folyamatban van, hárman pedig egyelőre nincsenek meg.

MTI/hvg.hu Világ

Néptelen New Orleans, üres a pokoli stadion

Kiürítették szombaton New Orleansban a konferenciaközpontot és a Superdome stadiont, amely pokollá változott az odakerült emberek számára. A város néptelen, de vannak, akik még kitartanak a lezárt New Orleansban. A magyar kormány is segítséget ajánlott fel az amerikai kormánynak: speciális mentőosztag indulhat a térségbe.