szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem meggyőzőek a Jasszer Arafat egykori palesztin elnök halálával kapcsolatos orvosi zárójelentések - írta csütörtöki számában a Háárec című tel-avivi napilap és a The New York Times.

Az amerikai újság kiemelte, Arafattal a szélütés végzett, de nem világos, hogy milyen kór vagy betegség vezetett állapotának leromlásához.

A Háárec szakértőket idézve arról írt, hogy Arafat AIDS-ben, mérgezésben vagy valamilyen más betegség következtében halt meg. A lap hangsúlyozta ugyanakkor, több orvosi szakértő arra a következtetésre jutott, hogy nem lehet kimutatni azokat a tünetegyütteseket, amelyek végezetül Arafat halálához vezettek.

Arafat magánorvosa, Asraf al-Kurdi, aki ugyan nem kezelte a palesztin vezetőt élete utolsó heteiben, azt mondta: tudomása szerint a francia orvosok HIV-vírusra bukkantak Arafat vérében. A Háárec szerint a vírust Izrael adta, hogy elleplezzék a mérgezés tényét.

A palesztin vezető tavaly november 11-én halt meg 75 éves korában Párizsban. Októberben betegedett meg, orvosai eleinte influenzára gyanakodtak. Arafatot később repülőgéppel Párizsba szállították, ahol a francia főváros melletti Clamart Percy katonai kórházban kezelték haláláig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Arafat csaknem 800 millió dollárt fektetett be a világban

Csaknem 800 millió dollárt fektetett be a világ számos táján a novemberben elhunyt Jasszer Arafat palesztin elnök, és ebből az összegből 1,2 milliót egy New York-i bowlingközpontban helyezett el - jelentette a Bloomber Markets Magazine (BBM) című szaklap.

MTI Világ

Meggyilkolták Arafat unokaöccsét

Ismeretlen fegyveresek agyonlőtték Musza Arafatot, a palesztin elnök biztonsági tanácsadóját, a palesztin nemzetbiztonsági szolgálatok korábbi parancsnokát.

2004: az év krónikája

Arafat halála és az izraeli-palesztin viszály

Egy párizsi kórházban, napokig tartó haláltusa után, november 11-én elhunyt a 75 éves Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke, akit a Kairóban tartott búcsúztató ceremónia után a ciszjordániai Rámalláhban temettek el. A palesztin vezetőt hirtelen rosszra fordult egészségi állapota miatt szállították a francia fővárosba rámalláhi főhadiszállásáról, ahol lényegében izraeli házi őrizetben töltötte életének utolsó éveit. Arafatot 1969-ben választották a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) élére, amely először Jordániából, majd Libanonból folytatott gerillaháborút Izrael ellen, miközben világszerte több terrorista merénylet ért különböző zsidó érdekeltségeket. A palesztin vezető az 1993-ban megkötött oslói megállapodásért - az akkori izraeli vezetőkkel közösen - Nobel-békedíjat kapott, de 2000-ben nemet mondott Ehud Barak izraeli kormányfő ajánlatára az amerikai Camp Davidben folyó béketárgyalásokon, és ugyanabban az évben kitört a második palesztin lázadás, az intifáda.

Vélemények

Arafat után

Ha tetszik, ha nem, a palesztinok istenítik Arafatot, hiszen képes volt ügyüket nemzetközi jelentőségűvé tenni, és ezzel elérte, hogy a világ a nemzeti törekvéseik által előkerült kérdéseket megkerülhetetlen problémaként kezelje. Küzdött az ellen, hogy egyes arab vezetők a saját érdekeiknek megfelelően játsszák ki a népét, s nyíltan szembeszállt azokkal, akik a palesztinok szerint megalázták és megfosztották őket a jogaiktól - például az Egyesült Államok és Izrael. Végső soron ő volt az, akinek sikerült valamiféle egységet teremtenie ott, ahol előtte törzsi, földrajzi és ideológiai megosztottság volt.

MTI Világ

Arafat után bizakodóbbak az izraeliek

Az izraeliek óriási többsége Jasszer Arafat palesztin elnök november 11-én bekövetkezett halála óta derűlátóbban tekint a palesztinokkal kialakult válság békés rendezésének esélyeire.