szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Éles hangon bírálta Kofi Annan ENSZ-főtitkárt, helyettesét és az egész Biztonsági Tanácsot a világszervezet 'olajat élelmiszerért' programjáról szóló megsemmisítő értékelésében a Paul Volcker volt amerikai jegybanki elnök vezette független vizsgálóbizottság. A nagyszabású humanitárius akció megcsapolásával hanyagságuk miatt Szaddám Huszein egykori iraki diktátor összesen 10,2 milliárd dollárral gazdagodott.

A független vizsgálóbizottság végső jelentésében megállapította, hogy a program intézésével megbízottak - mind az ENSZ-tagállamok, mind a világszervezet személyzete - szem elől tévesztette az alapeszméket, nem vett tudomást a korrupció nyilvánvaló bizonyítékáról és elfecsérelte az 1996-ban elindított és kezdetben lendületesen működő programot. "A bizottság tevékenységének kikerülhetetlen végkövetkeztetése, hogy az ENSZ szervezetileg mélyreható reformokra szorul, mégpedig sürgősen" - hangsúlyozta a jelentés egy héttel az ENSZ-közgyűlés előtt, ahol a világ vezetői Annan saját javaslatcsomagját vitatják meg a világszervezet átalakításáról. Az egyéves vizsgálódás eredményeit Volcker az ENSZ-főtitkár jelenlétében ismertette a Biztonsági Tanács ülésén.

Annan első számú vezetőként elismerte felelősségét a program irányításában feltárt hibákért, de későbbi sajtóközleményében kizárta, hogy lemondjon hivataláról. "A bizottság megállapította, hogy a program irányítását gyenge vezetés, valamint nem megfelelő ellenőrzés és számvizsgálat jellemezte. Emiatt, vezetőként, viselnem kell a felelősséget" - mondta a Biztonsági Tanácsban. A bizottság felhívta a figyelmet arra, hogy a program vezető tisztségviselőit is elérő korrupció a szilárd intézményi etika hiányát tükrözi egy olyan szervezetben, amelynek a legmagasabb globális normákat kellene példáznia "páratlan és döntő fontosságú" szerepe miatt.

A testület elismeri, hogy a program részben sikeres volt, hiszen irakiak millióinak biztosított minimális szinten élelmiszert és egészségügyi ellátást, egyben segített megakadályozni, hogy Szaddám Huszein tömegpusztító fegyvereket szerezzen be. A több mint 800 oldalas jelentés különösen kritikus hangot ütött meg az ellenőrzés szinte teljes hiánya miatt a főtitkárral és Louise Frechette főtitkárhelyettessel szemben, akik közvetlen főnökei voltak a jutalékok elfogadása miatt azóta már vizsgálat alá vont Benon Sevannak, a program ügyvezető igazgatójának.

Az ellenőrzés lazasága tette lehetővé, hogy a Szaddám-rezsim 1,8 milliárd dollárt vághatott zsebre a szerződések odaítélésekor szedett sápokból. A bizottság vezető ENSZ-tisztségviselőket és a nagy hatalmú Biztonsági Tanácsot is megvádolta, hogy szemet hunyt az iraki olajcsempészés fölött, amelyet az olajat élelmiszerért programon kívül bonyolítottak le, megsértve az ENSZ-szankciókat. A csempészet még bőségesebben jövedelmezett: 8,4 milliárd dollár folyt be Szaddám kincstárába 1997 és 2003 között. Az iraki diktátor további 2,6 millió dollárt zsebelt be még a program kezdete előtt az ENSZ-büntetőintézkedéseket kijátszó, illegális olajeladásokból.

A Volcker-csapat megismételte azokat a már ismert vádakat, hogy a Biztonsági Tanács öt állandó tagja - az Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia és Oroszország - rendszeresen elfordította tekintetét vagy időnként tevékenyen támogatta a csempészetet az Irakkal szomszédos országok egy fajta kompenzálásaként, hogy enyhítse a Bagdaddal szemben elrendelt kemény
kereskedelmi szankciók okozta veszteségeket. A jelentés megemlíti, hogy Franciaország és Nagy-Britannia együttműködött a bizottság tagjaival, míg Oroszország és Kína elhárította a vizsgálatban érintett állami cégekről szóló információkra vonatkozó kéréseket. Az amerikai kormányzat csak részben volt segítőkész: az amerikai ENSZ-képviselet és a külügyminisztérium igen, a többi nem.

Annan személyes érintettségével kapcsolatban a testület megerősítette korábbi megállapításait, miszerint nem talált elégséges bizonyítékot arra, hogy tudott volna a fiát is alkalmazó svájci cégnek a program keretében juttatott szerződésről. Az ENSZ-főtitkár ennek kapcsán örömmel nyugtázta, hogy a bizottság fenntartotta: "soha nem befolyásolta vagy nem próbálta meg befolyásolni a szerződések odaítélésének folyamatát". A svájci szövetségi ügyészség szerdán jelentette be, hogy négy személy ellen indított vizsgálatot a programmal összefüggő bűncselekmények, pénzmosás és vesztegetés miatt. A gyanúsítottakról csak az tudható, hogy nem svájci állampolgárok, kilétüket nem hozták nyilvánosságra.

     

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Amnesty International: több ország szabotálja az ENSZ-csúcsot

Az Amnesty International (AI) szerint több ország arra készül, megakadályozza a szeptember közepi, New York-i ENSZ csúcson az emberi jogokkal kapcsolatos határozatokat. Az AI által említett országok között van Fehéroroszország, Oroszország, Venezuela, Vietnám, Szíria és az bizonyos kérdésekben az Egyesült Államok.

Hét nap

KORRUPCIÓ AZ ENSZ-BEN

Az iraki olajért élelmiszer program irányítója, Benon Sevan (képünkön) csaknem 150 ezer dollár kenőpénzt kapott azért...