szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Palesztin Hatóság egyik magas rangú tisztviselője a Hamászt vádolta meg Músza Arafat meggyilkolásával. A Hamász visszautasította a gyanúsítást.

A névtelenül nyilatkozó tisztviselő közölte: egybehangzó értesülésekkel rendelkeznek arról, hogy a Hamász részt vett a 69 éves Músza Arafat meggyilkolásában és legidősebb fia, Manhal Arafat elrablásában. Hozzátette, hogy a Palesztin Hatóság birtokába került annak a listának, amely a Hamász fegyveres szárnya, az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok ismert, a gyilkosságban részt vett tagjainak nevét tartalmazza.

A Palesztin Hatóság ezentúl politikai gyilkosságként kezeli az ügyet - mondta a tisztviselő.

Jasszer Arafat néhai palesztin elnök unokatestvérét, Músza Arafatot szerda hajnalban gyilkolták meg Gázában, saját otthona előtt. Több tucatnyi fegyveres támadta meg az erősen őrzött házat, arra rakétagránátokat lőttek ki és tűzpárbajt vívtak a politikus testőreivel. Félórás lövöldözés után Músza Arafatot kirángatták az utcára és agyonlőtték, legidősebb fiát, Manhalt pedig magukkal hurcolták a támadók. Manhalt csütörtök este - közvetítők, köztük a Palesztin Hatóság és a Fatah mozgalom közbenjárása után - szabadon engedték épen és egészségesen.

Egy időben Músza Arafat irányította a palesztin biztonsági szolgálatokat, de Mahmúd Abbász jelenlegi elnök leváltotta és kinevezte saját biztonsági tanácsadójának. A brutális módszereiről ismert és a korrupció egyik jelképének tekintett Arafat megölése az anarchia kitörésének rémképét idézte fel a Gázai övezetben.

A Mahmúd Abbász által elítélt gyilkosságot előbb a több radikális csoportot tömörítő, Népi Ellenállási Bizottságok (PRC) nevű palesztin szervezet vállalta magára. A szervezet egyik szóvivője azzal vádolta Músza Arafatot, hogy korrupt volt, valamint együttműködött Izraellel a radikális palesztin csoportok vezetőinek célzott gyilkosságok révén történő likvidálásában. Később a szervezet vagy valamelyik csoportja cáfolta, hogy közük lenne a történtekhez és elítélte a gyilkosságot.

Számi Abu Zuhri, a Hamász szóvivője közvetve visszautasította a Palesztin Hatóság vádját. Közölte, hogy a névtelenül adott nyilatkozat nem méltó válaszra. "Tudjuk, hogy ki követte el ezt a gyilkosságot. Magára vállalta (a tettes) a felelősséget. Ami minket illet, álláspontunk világos, elítéljük az ilyen cselekedeteket".

A biztonsági erők tisztjeként dolgozó Manhal Arafat pénteken közleményben tudatta, hogy nem áll bosszút apja gyilkosain, az igazságszolgáltatást a palesztin biztonsági erőkre hagyja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Arafat csaknem 800 millió dollárt fektetett be a világban

Csaknem 800 millió dollárt fektetett be a világ számos táján a novemberben elhunyt Jasszer Arafat palesztin elnök, és ebből az összegből 1,2 milliót egy New York-i bowlingközpontban helyezett el - jelentette a Bloomber Markets Magazine (BBM) című szaklap.

Közel-Kelet

A Hamász bojkottálja Arafat utódjának megválasztását

A Hamász radikális palesztin szervezet nem vesz részt az új palesztin elnöknek, az elhunyt Jasszer Arafat utódjának januárra kitűzött megválasztásában. Mahmúd Zahar, a szervezet vezetője szerint azért nem vesznek részt, mert a választást nem tartják törvényesnek.

MTI Világ

A Hamász nem teszi le a fegyvert

A Hamász radikális palesztin szervezet a Gázai övezetből történt izraeli kivonulás után sem teszi le a fegyvert, hanem egész Palesztina felszabadítására készül.

MTI Világ

Arafat után bizakodóbbak az izraeliek

Az izraeliek óriási többsége Jasszer Arafat palesztin elnök november 11-én bekövetkezett halála óta derűlátóbban tekint a palesztinokkal kialakult válság békés rendezésének esélyeire.

2004: az év krónikája

Arafat halála és az izraeli-palesztin viszály

Egy párizsi kórházban, napokig tartó haláltusa után, november 11-én elhunyt a 75 éves Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke, akit a Kairóban tartott búcsúztató ceremónia után a ciszjordániai Rámalláhban temettek el. A palesztin vezetőt hirtelen rosszra fordult egészségi állapota miatt szállították a francia fővárosba rámalláhi főhadiszállásáról, ahol lényegében izraeli házi őrizetben töltötte életének utolsó éveit. Arafatot 1969-ben választották a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) élére, amely először Jordániából, majd Libanonból folytatott gerillaháborút Izrael ellen, miközben világszerte több terrorista merénylet ért különböző zsidó érdekeltségeket. A palesztin vezető az 1993-ban megkötött oslói megállapodásért - az akkori izraeli vezetőkkel közösen - Nobel-békedíjat kapott, de 2000-ben nemet mondott Ehud Barak izraeli kormányfő ajánlatára az amerikai Camp Davidben folyó béketárgyalásokon, és ugyanabban az évben kitört a második palesztin lázadás, az intifáda.

MTI Világ

Rejtélyek Arafat halála körül

Nem meggyőzőek a Jasszer Arafat egykori palesztin elnök halálával kapcsolatos orvosi zárójelentések - írta csütörtöki számában a Háárec című tel-avivi napilap és a The New York Times.

MTI Világ

Meggyilkolták Arafat unokaöccsét

Ismeretlen fegyveresek agyonlőtték Musza Arafatot, a palesztin elnök biztonsági tanácsadóját, a palesztin nemzetbiztonsági szolgálatok korábbi parancsnokát.