szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Október 8-ra ígérték New Orleans "kiszárítását" az amerikai hadsereg mérnökei. Tájékoztatásuk szerint jelenleg a város 60 százaléka áll víz alatt.

A 148 állandó szivattyúállomás közül 32 rövidesen teljes erővel működni fog, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 320 köbméter vizet tudnak majd eltávolítani velük az utcákról. További 38 mozgó szivattyút vittek a helyszínre, ami 20 köbméterrel növeli a teljesítményt.

A hadsereg azt is közölte pénteken, hogy megtiltja a sajtónak, hogy filmre vegye a holttestek összeszedését. "Mindenhez hozzáférhetnek, amit csinálunk (...) de ezt a műveletet az emberi méltóság és a családtagok tisztelete fogja jellemezni (...) Nem lenne jó, ha felvételeket csinálnának a halottakról, és a képük megjelenne a sajtóban" - mondta Baton Rouge-i sajtótájékoztatóján Russel Honore tábornok, aki a mentési munkálatokat irányítja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Akár nyolcvan napig is szivattyúzhatnak New Orleansban

Akár nyolcvan napot is igénybe vehet a New Orleanst elárasztó víz leszivattyúzása - közölte pénteken az amerikai hadsereg műszaki alakulatainak egyik parancsnoka. George W. Bush amerikai elnök elégedetlenül nyilatkozott a mentési és segélyezési munkálatokról, miután pénteken felkereste az Egyesült Államok katasztrófa sújtotta déli területeit.

MTI/hvg.hu Világ

Néptelen New Orleans, üres a pokoli stadion

Kiürítették szombaton New Orleansban a konferenciaközpontot és a Superdome stadiont, amely pokollá változott az odakerült emberek számára. A város néptelen, de vannak, akik még kitartanak a lezárt New Orleansban. A magyar kormány is segítséget ajánlott fel az amerikai kormánynak: speciális mentőosztag indulhat a térségbe.

MTI Világ

New Orleans: betömték a legnagyobb gátat

Sikerült betömni New Orleans legnagyobb gátját, amelyet a Katrina hurrikán szakított át, elárasztva a város 80 százalékát - közölték hivatalos forrásból Baton Rouge-ban, Louisiana állam székhelyén.

Világ

Baktériumok ölnek New Orleansban

Bakteriális fertőzésben meghalt három ember a Mexikói-öböl menti amerikai szövetségi államokban a Katrina hurrikán okozta áradások következményeként. Vizsgálatok alapján bebizonyosodott, hogy a New Orleanst elborító árvizet súlyosan megfertőzték a szennyvízből származó baktériumok - jelentették be a szövetségi hatóságok.

Vélemények

New Orleans, az álmok városa

Már hallom generációm tagjait, amint majd egyszer azt mondják az utánunk jövőknek: "El sem tudjátok képzelni, milyen is volt New Orleans a Katrina előtt." És igazuk lesz, a város soha nem lesz már olyan, mint azelőtt. Még ha mindent az eredeti állapotában állítanak is vissza, ha minden kockakövet, lámpaoszlopot lemásolnak is, és úgy rakják a helyére, akkor sem lesz a régi. De amúgy is, hogyan lehetne pontosan utánozni a járdákon húzódó repedéseket, a St. Charles utcán közlekedő villamosok fölé boruló öreg fákat, az Audobon parkon keresztülfutó sétányt szegélyező hatalmas tölgyeket? Elveszett minden, víz alá került, megfulladt.

Világ

Engedélyt adtak New Orleans erőszakos kiürítésére

Engedélyt adott New Orleans erőszakos kiürítésére Ray Nagin, a város polgármestere. Az intézkedésre azért van szükség, mert sok lakos a fertőzött árvíz és az észlelt megbetegedések ellenére nem hajlandó elhagyni otthonát.

hvg.hu Világ

Kik a felelősök New Orleansért?

A városi, a louisianai és a szövetségi hatóságok egyaránt csődöt mondtak az elárasztott New Orleans szegényeinek kimentésénél. Elrendelték a kiürítést, de miért az utolsó pillanatban? Ki a felelős a történtekért? Nem lehet egyetlen hatóságot, vagy egyetlen személy hibáztatni - írja a BBC elemzője. A hibás döntések sorozata jóval a Katrina pusztítása előttről datálódik. A hatóságok hazardíroztak, feltételezték, hogy New Orleans-t nem fogja sújtani 4-es vagy 5-ös erősségű hurrikán, ezért nem erősítették meg a gátakat. Bush elnöknek jóval korábban kellett volna interveniálni.