szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai szövetségi katasztrófavédelmi hivatal előre jelezte Washingtonnak, hogy a hurrikán átvonulása egymillió ember kitelepítésével és azzal járhat, hogy a víz csapdába ejt 300-350 ezer embert New Orleansban és környékén.


Nemzeti lobogó mentése. Kétséges a nemzeti egy-
ség. Kattintson a képre, kattintson galériánkra!
© AP
A demokrata ellenzék által pénteken nyilvánosságra hozott dokumentumban a hivatal megjósolja, hogy a 3-as, 4-es vagy 5-ös erejű hurrikán "minden valószínűséggel olyan katasztrófát okoz, amellyel Louisiana állam nem tud megbirkózni, csak a szomszédos államok és a szövetségi kormány segítségével".

Az előre jelzett problémák között van, hogy az áradások lezárják a főutakat, és 300-350 ezer embert ejtenek csapdába az elárasztott területen. A hat méternél magasabb árvíz átcsap New Orleans védőgátjain, és közel 520 négyzetkilométer városi területet önt el.

"New Orleans kiszárítása hetekbe fog telni (...) a mentést megnehezíti, hogy bizonyos részeket csak helikopterrel vagy csónakon lehet majd elérni (...) a kórházakban túlzsúfolódnak a betegek (...) a tartalék áramfejlesztők felmondják a szolgálatot, vagy kifogy az üzemanyagjuk, még mielőtt a pácienseket el lehet szállítani (...) a megrongálódott vegyi üzemekből mérgező anyagok kerülhetnek a vízbe, s a szennyeződés és a betegségek aláássák a közegészséget" – tartalmazza a prognózis.

Az előrejelzés pontosságát látva a képviselőház kormányzati reformbizottsága magyarázatot követelt Michael Chertoff belbiztonsági minisztertől.

Mississippi államban a pénteki ideiglenes mérleg szerint 204-re, Louisianában 118-ra, összességében 329-re emelkedett a hurrikánban bizonyítottan odaveszettek száma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

New Orleans: betömték a legnagyobb gátat

Sikerült betömni New Orleans legnagyobb gátját, amelyet a Katrina hurrikán szakított át, elárasztva a város 80 százalékát - közölték hivatalos forrásból Baton Rouge-ban, Louisiana állam székhelyén.

Világ

Baktériumok ölnek New Orleansban

Bakteriális fertőzésben meghalt három ember a Mexikói-öböl menti amerikai szövetségi államokban a Katrina hurrikán okozta áradások következményeként. Vizsgálatok alapján bebizonyosodott, hogy a New Orleanst elborító árvizet súlyosan megfertőzték a szennyvízből származó baktériumok - jelentették be a szövetségi hatóságok.

Vélemények

New Orleans, az álmok városa

Már hallom generációm tagjait, amint majd egyszer azt mondják az utánunk jövőknek: "El sem tudjátok képzelni, milyen is volt New Orleans a Katrina előtt." És igazuk lesz, a város soha nem lesz már olyan, mint azelőtt. Még ha mindent az eredeti állapotában állítanak is vissza, ha minden kockakövet, lámpaoszlopot lemásolnak is, és úgy rakják a helyére, akkor sem lesz a régi. De amúgy is, hogyan lehetne pontosan utánozni a járdákon húzódó repedéseket, a St. Charles utcán közlekedő villamosok fölé boruló öreg fákat, az Audobon parkon keresztülfutó sétányt szegélyező hatalmas tölgyeket? Elveszett minden, víz alá került, megfulladt.

Világ

Engedélyt adtak New Orleans erőszakos kiürítésére

Engedélyt adott New Orleans erőszakos kiürítésére Ray Nagin, a város polgármestere. Az intézkedésre azért van szükség, mert sok lakos a fertőzött árvíz és az észlelt megbetegedések ellenére nem hajlandó elhagyni otthonát.

hvg.hu Világ

Kik a felelősök New Orleansért?

A városi, a louisianai és a szövetségi hatóságok egyaránt csődöt mondtak az elárasztott New Orleans szegényeinek kimentésénél. Elrendelték a kiürítést, de miért az utolsó pillanatban? Ki a felelős a történtekért? Nem lehet egyetlen hatóságot, vagy egyetlen személy hibáztatni - írja a BBC elemzője. A hibás döntések sorozata jóval a Katrina pusztítása előttről datálódik. A hatóságok hazardíroztak, feltételezték, hogy New Orleans-t nem fogja sújtani 4-es vagy 5-ös erősségű hurrikán, ezért nem erősítették meg a gátakat. Bush elnöknek jóval korábban kellett volna interveniálni.