szerző:
euractiv/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kevésbé fejlett övezetekben rendszeresen alkalmazott vesztegetéssel vádol európai cégeket a Transparency International. A nemzetközi szervezet felmérése szerint a világ 30 vezető exportőr államának cégei nagy valószínűséggel vesztegetéssel kötnek üzleteket külföldön. A felmérést 125 ország több mint 11 ezer üzletemberének megkérdezésével végezték.

Brüsszel számára az egyik legfontosabb politikai prioritás a korrupció elleni küzdelem úgy a belügyekben, mint a harmadik országokkal való kapcsolatokban. A jelölt államok országjelentéseiben Brüsszel következetesen a legfontosabb kérdések között tárgyalja a korrupciót, s nyomatákosan kéri, hogy a leendő uniós tagállamok dolgozzanak ki és alkalmazzanak korrupcióellenes politikát.

Emlékezetes, hogy a német-amerikai DaimlerChrysler gépkocsigyártó elismerte, egy belső vizsgálat során kiderült: afrikai, ázsiai és kelet-európai képviseletük élt a megvesztegetés lehetőségével. Olasz és francia cégekről afrikai üzletemberek állították, hogy korrupcióval igyekeznek teret nyerni térségükben, a csatlakozásra áhítozó Törökország pedig dobogón szerepel a legkorruptabb országok listáján.

A Transparency International a helyzet kezelésére egész sor javaslatot fogalmaz meg:

- az OECD tagjainak követelniük kell a korrupcióellenes nemzetközi megállapodások végrehajtását és biztosítaniuk a kölcsönös megfigyelés lehetőségét;

- Kínának, Indiának és Oroszországnak önként el kellene fogadnia az OECD Vesztegetésellenes Egyezményét;

- a fejlesztési bankoknak bojkottálniuk kellene a külföldi megvesztegetésben vétkes bizonyuló vállalkozásokat;

- a cégeknek szigorú belső, korrupcióellenes rendelkezéseket kellene elfogadniuk, amelyek leányvállalataikra, sőt ügynökeikre is kiterjednének;

- a fejlődő országoknak a vesztegetéssel gyanúsított cég ellen annak származási országában kellene vádat emelniük, és ebben támogatást kellene kapniuk az illető állam részéről.


Huguette Labelle, a Transparency International elnöke szerint a megvesztegetéshez folyamodó cégek aláássák a kormányzás stabilizálását célzó törekvéseket a fejlődő országokban, ily módon táplálják a szegénység újratermelődésének ördögi körét.

„A megvesztegetést elkövető külföldi cégek akadályozzák Afrika szegénységellenes törekvéseit. Az Afrikai Fejlesztési Bankhoz hasonló fejlesztési intézmények azzal segíthetnek, ha meggátolják az érintett cégeket abban, hogy hasznot húzzanak a fejlesztésre szánt pénzekből - nyilatkozta Casey Kelso, a Transparency International afrikai területi igazgatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!