Tetszett a cikk?

Az évszázad harckocsijának választották amerikai és brit szakértők az orosz gyártmányú T-34-es harckocsit - értesült a HavariaPress. Mint emlékezetes, ugyanehhez a típushoz tartozott az a harcjármű is, amit idén október 23-án egy szabadtéri kiállításról kötött el néhány tüntető a pesti Deák téren.

A harckocsik mostani értékelése előtt ugyanezek a brit és amerikai katonai, illetve fegyverszakértők rangsorolták a XX. század legjobb kézifegyvereit is, akkor ugyancsak egy orosz, illetve volt szovjet típus, a Kalasnyikov bizonyult a legjobbnak.

A harckocsik értékelésére felkért szakértők előre megadott szempontok alapján állították össze a végső rangsort. A szempontok között nemcsak olyan "magától értetődő" kritériumok szerepeltek, mint a tűzerő, a védettség vagy a mozgékonyság, de a járművek félelmi tényezője is - vagyis az, hogy mennyire rettegett a híre az ellenség körében. Ez alapján a lista élén, mint minden idők legjobb harckocsija, a szovjet gyártmányú T-34 típus végzett, dacára annak, hogy sem tűzereje, sem védettsége, sem pedig mozgékonysága nem kapott maximális pontértékeket. A hírnév azonban, amit a T-34-esek a harctéren kivívtak maguknak, biztosította a típus számára a legmagasabb összpontszámot.

A második helyen - a nyugati szakértők értékelésében - az amerikai gyártmányú M1 Abrams harckocsi finiselt, amely az öbölháborúban és az afganisztáni NATO-hadműveletekben bizonyított.

A hajdan rettegett hírű Tigris - vagyis a német gyártmányú Pz-VI Tiger-1 - csak a képzeletbeli dobogó harmadik fokára fért fel: a félelmetes hírnévre kiérdemelt csúcspontszám más kategóriákban nem párosult ugyanolyan kimagasló értékekkel.

Érdekesség, hogy egészen a negyedik helyig jutott a csaknem száz éve kifejlesztett Mk 1, vagyis az első, szériában gyártott tank, amely még az I. világháborúban szerzett magának nevet.

Az ötödik helyen egy hatvan éve kifejlesztett harcjármű, a Centurion végzett, amelyet néhány hadseregben még ma is használnak.

Hatodik helyre került a II. világháborús Wehrmacht egyik fő típusának számító, német gyártmányú Pz-IV, míg a hetedik egy aránylag új fejlesztésű angol tank, a Challenger lett.

Nyolcadik helyre került a harckocsik története során legnagyobb mennyiségben gyártott - összesen 95 ezer darabban elkészített - szovjet T-54/55, a kilencedik helyezett pedig az izraeli Merkava lett.

A tankok tízes toplistáját egy II. világháborús amerikai harckocsi, az M4 Sherman zárja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Előre felkészültek a T-34-es tank eltulajdonítására

Minden arra utal, hogy az elkövetők előre felkészültek, hogy eltulajdonítsák és beindítsák azt a T-34-es tankot, amit a Városháza előtti 56-os kiállítás múltat idéző rekvizítumai között állítottak ki - közölte a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója kedden. Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány elmondta: a tettest helyben elfogták.

MTI Itthon

Szabadon engedték a tanktolvajt

Szabadon engedték csütörtökön az október 23-án elkötött T-34-es tank kezelőjét, akit az újságírókat elkerülve szállítottak el a Budai Központi Kerületi Bíróság Fő utcai épületéből.

Itthon

Videó az elszabadult tankról

Megjelentek a nagyobb videomegosztó oldalakon az első felvételek a délutáni budapesti összecsapásokról. A videa.hu egyik videója a megemlékezésre kiállított tank meglovasítását örökíti meg.

MTI Itthon

Rendőrkézen a tegnapi tanktolvaj

Elfogták a rendőrök a Városháza parkban kiállított és a tüntetők által beindított T-34-es tank vezetőjét - jelentette be a budapesti rendőrfőkapitány keddi sajtótájékoztatóján.

hvg.hu Itthon

Süvítő lövedékek és elszabadult tank - közeli videó

Október 23-án a Deák tér környéki összecsapásokban szabadultak el igazán az indulatok. A rendőrök meg akarták tisztítani a teret, ahol az ’56-os megemlékezésekről távozó delegációknak kellett áthajtaniuk. A tüntetők azonban kiállított járművekből kezdtek akadályokat emelni, sőt egy tankot is beindítottak. Kitört a tökéletes káosz.