szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bush-kormány hatalmon marad aligha változik, a Fehér Ház csak a közel-keleti, iraki biztonsági helyzet javulása esetén számíthat erre - nyilatkozta Steven Kull, a Marylandi Egyetem (UM) politológus szakértője.

George Bush elnök "határozott személyisége" alapján nem várható, hogy a Fehér Ház változtatni fog azon a magatartásán, amely miatt romlott Amerika nemzetközi megítélése - fejtette ki az UM programigazgatója, aki az egyik kezdeményezője és kidolgozója volt a UM, a BBC és a GlobeScan cég legutóbbi, 25 országra kiterjedő felmérésének. A kutatás során megállapították, hogy a világ közvéleménye alapvetően kedvezőtlenül ítéli meg Amerika szerepét a sarkalatos világpolitikai kérdésekben, és az Egyesült Államokról alkotott vélemény tavaly óta jelentősen romlott.

A több mint 26 ezer ember véleményét tudakoló felmérés eredménye szerint a közvélemény 49 százaléka rossz véleménnyel van Amerikáról, csak 32 százalék vélekedik kedvezően a szuperhatalom világban játszott szerepéről.

A nemzetközi közvélemény kutatására szakosodott Steven Kull szerint a világ elsősorban az iraki háborús politika és a globális felmelegedés terén mutatott merev magatartás miatt fordul el Amerikától. Mint magyarázta, a 2001-es terrormerényletek után Washington úgy döntött, a korábbiaknál "magabiztosabb", a nemzetközi egyeztetésekre kisebb figyelmet fordító külpolitikát folytat.

"A külföld ítélete mindaddig alapvetően nem fog megváltozni, amíg Amerika nem tér vissza hagyományos értékeihez, a nemzetközi joghoz, a többoldalú együttműködéshez" - mondta a szakértő, megjegyezve, Washingtonnak fel kell adnia egyebek mellett azt az álláspontját, hogy egyoldalúan indít katonai akciókat.

Steven Kull elmondta, a nemzetközi közvélemény negatív ítélete természetesen hatással van Washingtonra, hiszen jelentősen megnehezedik a párbeszéd az olyan országok kormányaival, ahol elítélik Amerika nemzetközi szereplését.

A Marylandi Egyetem programigazgatója úgy látja, hogy a Bush-adminisztráció végéig már csak az javíthat az Egyesült Államok megítélésén, ha előrelépés történik Irakban. George Bush, akinek a döntéseiben most már egyértelműen fontos szerepet játszik, hogy milyen elnöki örökséget hagy majd hátra, nyilvánvalóan erre számít. Azt reméli, hogy a biztonsági helyzet javulásával az ő megítélése is a "helyére kerül".

A szakértő megdöbbentőnek mondta, hogy Bush népszerűségi rátája a Watergate-botrány miatt lemondott Richard Nixon elnökéhez süllyedt le. Hozzátette, hogy a mélyrepülés még nem ért véget, ha a helyzet nem változik, az elnök népszerűsége még tovább csökkenhet. Mint hangsúlyozta, ő nem lát esélyt arra, hogy Bush lényegi változtatást hajtson végre eddigi politikáján.

Azzal kapcsolatban, hogy a nemzetközi felmérés szerint éppen Németországban a legkedvezőtlenebb Amerika megítélése, azt mondta: a németekben azelőtt nagyon pozitív kép élt az Egyesült Államokról, sok amerikai szokást, értéket magukévá tettek, mégis talán ők utasítják el a legkövetkezetesebben azt, hogy Amerika eltávolodott korábbi értékeitől, elveitől.

Steven Kull úgy látja, hogy a külpolitika kérdése mindenképpen meghatározó lesz a 2008-as amerikai elnökválasztási kampányban; minden komoly jelöltnek meg kell birkóznia azokkal a kihívásokkal, amelyeket például Irak, Irán vagy Észak-Korea jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nixoni mélységbe zuhant Bush népszerűsége

Az amerikai elnökök között George Bush népszerűsége a legalacsonyabb az Egyesült Államok helyzetéről megtartandó szokásos év eleji beszédet megelőzően Richard Nixon óta - számolt be a Bloomberg hírügynökség kedden.