Megpróbálták letartóztatni Milorad Dodikot, de a boszniai szerb rendőrség nem engedte
A boszniai szerbek elnökét február végén egy év börtönre ítélték, mert ellenszegült a daytoni béke felett őrködő ENSZ-főképviselő döntéseinek.
hvg.hu/MTI
A bosznia-hercegovinai szövetségi nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) megpróbálta elfogni Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjét, az ellene kiadott elfogatóparancs alapján, azonban ezt az őt védő boszniai szerb rendőrök megakadályozták. Összetűzésre nem került sor – írja az MTI, a szerb közszolgálati televízió reggeli híradója alapján.
A SIPA késő este próbálta meg Kelet-Szarajevóban elfogni Dodikot, aki ellen márciusban adtak ki elfogatóparancsot, mert a boszniai szövetségi ügyészség szerint veszélyeztette az ország alkotmányos rendjét, valamint nem volt hajlandó megjelenni az erről szóló meghallgatáson. Dodik mellett a Szerb Köztársaság két másik magas rangú tisztviselőjét, Radavan Viskovic miniszterelnököt és Nenad Stevandic házelnököt is körözik, mivel szintén nem jelentek meg a meghallgatáson.
Dodik az eset után azt mondta, hogy a SIPA megsértette a törvényt, mert a Szerb Köztársaság területe nem tartozik a nyomozók hatáskörébe, mivel nem ismerik el a szövetségi fennhatóságot.
A boszniai szerbek korábban nemzetközi elfogatóparancs kiadására kérték az Interpolt, erre azonban – többek között a magyar kormány tiltakozása miatt – nem került sor. Egyébként az elmúlt hetekben Dodik többször is átlépte a boszniai határt, Szerbiában, Oroszországban és Izraelben is járt nemrég.
Az elnököt azonban február 26-án a boszniai szövetségi bíróság első fokon egy év börtönbüntetésre ítélte, mivel figyelmen kívül hagyta Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseit, amire válaszként a boszniai szerb parlament megszavazta a szövetségitől önálló igazságügyi rendszer létrehozását. Bár a törvény aláírását az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodik mégis aláírta azt, ezért az alkotmányos rend veszélyeztetésével is gyanúsítják.
Ilyen az, amikor Orbán Viktor nem avatkozik be más államok belügyeibe: magyar pénz és terrorelhárítók érkeztek Bosznia-Hercegovinába. Milyen politikai haszonszerzés reménye vezeti a Balkánon kavaró magyar miniszterelnököt, amikor a térség autoriter vezetőivel barátkozik? Vagy szimplán csak az orosz érdekeknek való megfelelés a cél?
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.