szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokra és Izraelre hárította a felelősséget Irán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) írt, pénteken nyilvánosságra került bizalmas levélben azért, hogy korlátozta együttműködését az atomsorompó-szerződés betartása felett őrködő ENSZ-szervvel, mondván, amerikai és izraeli támadástól tartva késlelteti kamerák felszerelését natanzi urándúsító üzemben.

A NAÜ pénteki válaszában tudatta, Irán lépése - vagyis hogy nem engedélyezi az ENSZ-szerv szakembereinek kamerák felszerelését a közép-iráni Natanz föld alatti urándúsító üzemében - "ellentétes a kormányzótanács (a NAÜ vezető szerve) döntésével", sőt esetlegesen az atomsorompó-szerződéshez fűzött egyezmények közvetett megsértését is jelentheti.

A NAÜ a Cserveny Vilmosnak, a politikai egyeztetésért és a külkapcsolatkért felelő NAÜ-hivatal igazgatójának helyettese által aláírt válaszlevélben "sajnálatosnak" mondta az iráni döntést, s annak megmásítására sürgette Teheránt.

Az ügy előzménye, hogy az iráni kormány szóvivője vasárnap bejelentette, Teherán részlegesen felfüggeszti együttműködését a NAÜ-vel, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa előző nap újabb szankciókat határozott el Teherán ellen.

Mint azt egy neve elhallgatását kérő diplomata pénteken elmondta, vezető iráni tisztségviselők és NAÜ-illetékesek a hét végén ismét - immár harmadszor - tárgyalni fognak a nemzetközi szervezetnek a kamerák felszerelésére vonatkozó kéréséről.

Natanzban egyelőre nem folyik urándúsítás, ám e tevékenység - mint azt a NAÜ-nél akkreditált diplomaták elmondták -, napokon belül megkezdődhet. A NAÜ szakértőinek éppen ezért fontos a külső kamerák üzembe helyezése, mert csak azok segítségével tudják megállapítani, hogy az irániak megkísérlik-e a centrifugák átállítását az atombomba előállításához szükséges magasan dúsított uránium kinyeréséhez.

Az alacsony mértékben dúsított uránt atomerőművek fűtőelemeként hasznosítják, Irán váltig állítja, célja csakis ez, vagyis alacsonyan dúsított uránium előállítása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Iráni-brit fogolyválság

Irán teokrata vezetésének jogelődje a síita muszlim állam fennállása alatt többször is kezelt úgy nyugati vonatkozású túsz-és fogolyügyeket, hogy nemcsak jól, de megerősödve evickélt ki belőlük. Valószínű, hogy Teherán megint úgy érzi, bevállalhatja tizenöt brit katona fogva tartásának kockázatát. A nukleáris ambíciói miatt diplomáciai páriává vált ország – ha kenyértörést tán nem is akar – demonstrálni kívánja az euroatlanti blokknak: csöppet sem fél a nemzetközi szokásjogot felülíró, sőt kiiktató eszközök bevetésétől.

MTI Világ

Hivatalos jegyzéket küldött Irán a brit foglyokról

Hivatalos jegyzéket adott át az iráni kormány Nagy-Britannia teheráni nagykövetségének az Iránban fogva tartott tizenöt brit tengerész katonáról - közölte pénteken Londonban a brit külügyminisztérium, de a diplomáciai irat tartalmát nem fedte föl.