szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megállapodás született az új szerb kormány megalakításáról - jelentette be pénteken Velimir Ilics, az egyezség által érintett Új Szerbia (NS) párt elnöke.


A január 21-én megtartott választások után bonyolult - pártpolitikai szempontok mentén zajló - manőverezésekkel teli tárgyalások kezdődtek Szerbiában a kormányalakításról. Néhány nappal ezelőtt még úgy tűnt, hogy a május 15. éjféli végső határidőig sem sikerül megalakulnia a kormánynak, s új választásokat kell kiírni. Az alkudozás két főszereplője - Borisz Tadics államelnök és az NS-t is magába foglaló pártkoalíciót vezető Vojislav Kostunica kormányfő - azonban egy csütörtök estétől péntek reggelig tartó maratoni tárgyalás és egy péntek déli kétórás egyeztetés után a jelek szerint mégis egymás tenyerébe csapott.

A parlamenti választáson a nacionalista Szerb Radikális Párt - amely együttműködő partnerek híján kormányzásképtelen - szerezte a legtöbb mandátumot. Borisz Tadics államfő Demokrata Pártja (DS) 64 képviselői helyhez jutott, Vojislav Kostunica miniszterelnök Szerbiai Demokrata Pártja (DSS) 33, a vele választási szövetséget alkotó Új Szerbia (NS) 10, a G 17 Plus párt pedig 19 képviselővel került be a 250 tagú parlamentbe. Ez már önmagában is abszolút többség - még ha csak minimális is -, de a hármas koalíció a legtöbb kérdésben bizton maga mögött tudhatja több kis, főleg liberális beállítottságú, illetve nemzeti kisebbségeket képviselő párt mintegy 20-25 szavazatát, ami elég a nyugodt kormányzáshoz.

Hogy két és fél hónapon keresztül mégsem sikerült megalakulnia a kormánynak, az a DS és a DSS közti kötélhúzásnak, a legfontosabb hatalmi posztok elosztása körüli idegharcának a következménye. Kostunica miniszterelnök - akit a 44 parlamenti mandátum kulcspozícióba juttatott - ragaszkodott hozzá, hogy megtartsa kormányfői székét, s aránytalanul sok posztot követelt pártkoalíciójának a leendő kormányban. Tadic ezt nem fogadta el, mondván, hogy a szavazók januárban a DS-t tették a második legerősebb párttá 64 mandátummal, ami kettővel több, mint a DSS-NS és a G 17 Plus mandátumai együtt.
 
A heteken át tartó vita végül egy csúcstárca - a belügyminisztérium - és egy alapintézmény - a Biztonsági Információs Szolgálat (BIA) - elosztása körül csúcsosodott ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szerbia kollektíven nem felelős Szrebrenicáért

Felmentette a népirtásban való kollektív bűnösség felelőssége alól Szerbiát, mint államot hétfőn Hágában felolvasott ítéletében a Nemzetközi Bíróság. A 200 ezer halálos áldozattal járó, 1992-95-ös boszniai háború ügyében ugyanakkor megállapította, hogy Belgrád megszegte azt a kötelezettséget, amelynek alapján meg kellett volna akadályoznia az ilyen cselekményeket a jugoszláv utódállamban.

MTI Kult

Az első szerb-horvát film a háború óta

A délszláv háború kirobbanása után 16 évvel horvát és szerb színészek először készítenek együtt filmet. A forgatás tavasszal kezdődik, s a filmben szerepet kap a Vészhelyzet Kovács dokija is.

MTI Világ

Kostunica kisebbségi kormányt alakít Szerbiában?

Lehetséges, hogy Vojislav Kostunica szerb ügyvezető miniszterelnök kisebbségi kormányt alakít a radikális párt parlamenti támogatásával - jelentette ki Velimir Ilic nagyberuházási miniszter, a Kostunica Szerbiai Demokrata Pártjával (DSS) választási koalíciót alkotó Új Szerbia párt elnöke.