szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfőre gyakorlatilag megszűnt a brit katonai jelenlét a legnagyobb dél-iraki város, Bászra belterületén, ahonnan egyetlen összehangolt művelettel félezer brit katonát vontak ki az éjszaka folyamán. Londoni sajtókommentárok szerint ez az utolsó lépés a teljes brit csapatkivonás előtt.

Az egységet a nagyváros egykori elnöki palotájából vezényelték át a városon kívüli helyi repülőtérre, ahol már eddig is ötezer brit katona állomásozott. Ezzel - a 2003-as invázió óta először - immár egyetlen iraki település belterületén sem tartózkodnak folyamatos jelleggel brit katonák.

Gordon Brown brit miniszterelnök hétfőn a BBC-nek azt mondta: előre tervezett átcsoportosításról van szó, amelynek célja, hogy az iraki brit kontingens tevékenysége "hadszíntériről felügyeletivé" váljék. Brown szerint az iraki fegyveres erők - a hadsereg, a rendőrség és a biztonsági alakulatok - létszáma eléri a félmilliót, közülük 30 ezren szolgálnak Bászra tartományban.

A kormányfő ugyanakkor nem válaszolt érdemben arra a riporteri felvetésre, hogy a biztonsági erők soraiba tömegesen szivárogtak be kormányellenes milicisták. Brown továbbra sem fedte fel, hogy a brit katonai jelenlét meddig tarthat Irakban, a hirtelen - és nyilvánosan előre be nem jelentett - éjszakai bászrai átcsoportosítást azonban a hétfői brit lapok egyöntetűen az iraki brit kontingens teljes kivonásának megkezdése előtti utolsó nagyobb manővernek minősítik.

The Times szerint "folyamatosan tartják magukat azok az értesülések", hogy a brit parancsnokság alkut kötött Muktada asz-Szadr radikális síita vallási vezetővel a volt elnöki palotában állomásozó brit egység biztonságos távozása érdekében. A britek állítólag ennek fejében "mintegy 60" őrizetest adtak át az irakiaknak az elmúlt napokban.

Muktada asz-Szadr a minap bejelentette, hogy milíciája, a Mahdi Hadserege hathónapos tűzszünetet hirdet. A Bászra belvárosából kivonuló briteket nem is érte egyetlen támadás sem, jóllehet az eddig főhadiszállásként szolgáló palota az elmúlt négy évben folyamatos akna- és kézifegyver-támadások célpontja volt.

A lap szerint brit katonai források kifejezték reményüket, hogy az átcsoportosítás után csökken az erőszakcselekmények száma a déli nagyvárosban, mivel a fegyveres támadások 90 százaléka eddig a város belterületén járőröző brit egységeket érte.

A hétfői BBC-interjúban Gordon Brown kormányfő - arra a felvetésre, hogy ezek után mi értelme van a brit katonai jelenlét fenntartásának Irakban - azt mondta: az új, "felügyeleti" szerepkör azt jelenti, hogy a repülőtéren összevont brit erők figyelik a helyzetet, és szükség esetén továbbra is közbeléphetnek, de egyébként a biztonsági feladatokat az iraki erők látják el. Nagy-Britannia az általa korábban megszállt négy dél-iraki tartományból háromnak az ellenőrzését már visszaadta az irakiaknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irak: reményt keltő síita és szunnita megállapodások

Irak síita, szunnita és kurd politikai vezetői vasárnap konszenzusos megállapodásra jutottak több olyan kulcsfontosságú kérdésben, amelyek az Egyesült Államok szerint gyógyírt jelentenek az arab ország súlyos belpolitikai problémáira - közölték helyi illetékesek.

MTI Világ

Brit csapatkivonás Bászrából

Nagy-Britannia kivonta alakulatát vasárnapra virradóra az egyik bászrai főhadiszállásról, amelyen az iraki rendőrséggel osztozott. A brit erők vasárnapi bejelentése szerint az alakulat visszavonása a tervezett teljes bászrai kivonulás keretébe illeszkedik.