szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rendőri becslések szerint 15-20 kilogrammnyi robbanóanyag lehetett a karacsi öngyilkos merénylő testére szíjazva. Két robbanás is volt a nyolcévi emigrációjából hazatérő Benazir Bhutto exkormányfőt és kísérőit szállító gépkocsioszlop, illetve a hazatért politikus asszonyt ünneplő tömeg elleni támadásban.

Utóbbi 139 halálos áldozatot követelt, és több mint félezer embernek okozott sérülést. Az elsőt kézigránát okozta, a másodikat pedig az öngyilkos merénylő testére erősített robbanószerkezet.

A gépkocsioszlop - benne az a páncéllemezekkel megerősített teherautó, amelynek platójáról integetve üdvözölte híveit a volt miniszterelnök - az ünneplők tömegén haladt éppen keresztül helyi idő szerint éjféltájt, amikor néhány méternyire a teherautó elejétől bekövetkezett a két robbanás. (A volt miniszterelnök Pakisztáni Néppártjának mintegy negyedmillió híve maradt fenn késő éjszakáig, hogy ünnepelje Bhutto hazatérését. )

Képgaléria
© AP
A politikus asszony sértetlensége bizonyos fokig a véletlennek köszönhető: kevéssel a robbanások előtt hagyta el a teherautó platójának nyitott részét, ahol addig állt, és ahol könnyű célpont lett volna, s ült be pihenni a jármű zárt részébe, amelyet mindenfelől páncélzat védett. Legközelebbi munkatársai a merénylet után rögtön átültették egy másik járműbe, és erős rendőri őrizet mellett a Bhutto család karacsi tengerparti rezidenciájára vitték.

Szindh tartomány kormányzója burkoltan a politikus asszonyt és kísérőit is hibáztatta, illetve a tartományi hatóságokat mentegette, amikor azt mondta: többször is hiába kérték a politikus asszony kíséretét, hogy fogják rövidebbre a Karacsiba (Szindh tartomány székhelyére) való "bevonulást", mert reális a veszély, hogy merényletet kísérelhetnek meg a hazatérő politikus asszony ellen. Bhutto akkor már több mint kilenc órája ünnepeltette magát Karacsi utcáin. Eredetileg 18 órásra tervezték a "diadalmenetet", amely a repülőtérről a város körbejárásával Pakisztán alapító atyjának, Muhammed Ali Dzsinnahnak a mauzóleumához vezetett volna. Bhutto ott tartotta volna meg a tervek szerint hazatérése utáni első beszédét.

A Pakisztáni Néppárt vezetői bírálták a hazai titkosszolgálatokat és a tartományi hatóságokat, amiért nem tudták elejét venni az ország eddigi történetében legsúlyosabb merényletnek. A tartományi kormányzó visszautasította a bírálatot, és hangsúlyozta, hogy a biztonsági erők mintegy húszezer tagját helyezték készenlétbe Bhutto érkezése előtt az exkormányfő védelmében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Zavargások Karacsiban: 18 halott

Tizenöt halottja volt szombat kora délutánig azoknak a zavargásoknak, amelyek a pakisztáni Karacsiban törtek ki a legfelsőbb bíróság leváltott elnöke melletti szolidaritási tüntetés napján.