szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?

Miközben Los Angeles egyre nagyobb részét pusztítja el a futótűz, Donald Trump megválasztott elnök olyan okokat vélt felfedezni a katasztrófa mögött, ami a demokraták számára lehetne kínos: egy már szinte kihalt hal és egy nem létező vízhelyreállítási nyilatkozat.

A Truth Social oldalon posztolt arról Donald Trump szerdán, hogy Gavin Newsom demokrata kaliforniai kormányzó megfosztotta a Los Angeles-i régiót a víztől, mert meg akarta védeni „egy lényegében értéktelen halat”. Konkrétan arra utalt, hogy a „delta smelt” nevű snecitől száradtak ki a tűzcsapok.

A Los Angelesben, illetve a környékén kedden kezdődött tűzvész összesen mintegy 38 ezer hektár területet perzselt fel. Rengeteg embernek porig égett az otthona, és hétfőre legalább 24 halálos áldozatot követelt a katasztrófa eddig. A tűzvész kezdete után derült ki, hogy az oltást több dolog is nehezíti. Az erős szél és a szárazság miatt terjed a tűz viharos gyorsasággal, a tűzoltóknak pedig nem áll rendelkezésükre elegendő víz. A tűz által leginkább fenyegetett kerületek vízellátási rendszere egyszerűen nem képes az oltáshoz szükséges nagy mennyiségű vizet órákon át biztosítani. Erről a városi áram- és vízszolgáltató korábbi vezetője, Martin Adams beszélt. Mint a szakember fogalmazott: „a rendszert nem arra tervezték, hogy képes legyen megfékezni egy teljes kerületeket elborító tűzvihart”.

Üres tűzcsapok, menekülő biztosítók: hogyan lett katasztrófa a Los Angeles-i tűzvész?

A teljesen üres tűzcsapokon felül gondot okozott a szélvihar, azok pedig, akiknek elpusztult a házuk, még a biztosítóban sem reménykedhetnek.

Bár a szakemberek tisztán elmondták, hogy mi a probléma, Donald Trump mégis alternatív okokat keresett és talált. És még csak nem is új bűnbakot talált, a kis halat már korábban is elővette, amikor a kaliforniai aszályokról beszélt. Csaknem tíz éve azt mondta, meg tudja oldani, hogy a térségben ne legyen akkora szárazság. Szerinte mindössze annyi kell, hogy visszavonja azokat a szabályozásokat, amelyek célja a kis hal megóvása a kipusztulástól. A Vox.com szerint az nem zavarta meg a republikánus politikust, hogy az egy meglehetősen összetett szabályozás, és messze nem csak amiatt hozták létre, hogy a delta smelt megóvják a kipusztulástól.

A kis halak egyébként Los Angelestől 500 kilométerre északra éltek a Sacramento, San Francisco, Stockton háromszög közötti területen, a San Joaquin folyó deltájában. Évezredekig a helyi ökoszisztéma fontos része volt, zsákmányállatként szolgáltak a ragadozók számára. A XX. század közepén azonban rohamosan elkezdett csökkenni a számuk, invazív fajokat telepítettek be, a termőföldekről a szennyezett víz az élőhelyüket pusztította, míg a folyó vizét öntözésre és többek között San Francisco vízellátására használták. Az alacsony vízállás miatt a folyó a deltában felmelegedett, a víz pedig egyre sósabb lett. Mindez ahhoz vezetett, hogy a 90-es évekre szinte eltűnt az egyedülálló faj, mostanra pedig alig akad belőle pár példány. Mesterséges módon, tenyészetekben próbálják megmenteni őket.

A jelenleg érvényes jogszabályok meghatározzák, hogy mennyi víznek kell távoznia a folyóból a tengerbe, hogy az élőhelyük ne legyen túl sós, ugyanakkor a kis halak megmentésénél jóval komolyabb oka van ennek. Ha sokkal több vizet szivattyúznának ki például öntözésre, akkor a tengervíz felnyomulna folyásiránnyal szemben, és használhatatlanná tenné teljesen a városok és a farmok számára. Ez az érv azonban a gazdálkodókat nem nagyon győzte meg, és most Trumptól várják, hogy ezeket a jogszabályokat megváltoztassa, és a szárazsággal felvegyék a küzdelmet. Az már más kérdés, hogy ha túl sós lesz a víz, akkor az teljesen tönkreteheti a földjeiket.

Delta smelt (Hypomesus transpacificus)
Wikipedia Commons

A halas konteóját Trump egyébként folyamatosan napirenden tartotta, ha Kalifornia szóba került. Egy októberi interjúban azt mondta, amikor a környéken járt pár kongresszusi képviselő társaságában, azt kérdezte tőlük, hogy lehet, hogy a föld ott annyira kopár, miközben mezőgazdasági terület. Azt a választ kapta, hogy nem a szárazság miatt, hanem a vízhiány miatt. „Mivel a víz nem folyhat le, és hogy megvédjen egy kis halat, a víz északra kerül a Csendes-óceánba” – mondta.

Az már csak hab a tortán, hogy Los Angeles nem a San Joaquin folyóból nyeri a vizet, nehéz is lenne, mivel légvonalban 300 kilométerre van tőle. Ez olyan, mintha Budapest vízellátását Munkácsról próbálnánk megoldani. Bár Trump erre akarja ráhúzni, hogy a vízhiány miatt nem sikerült eloltani a tüzet, a CNN azt írja, hogy még csak vízhiány sincs az állami tározókban, azok átlag felett vannak feltöltve. Ami a gondot okozta például a Palisades városrészben, az a helyi vízhiány volt, és hogy nem tűzviharra tervezték a rendszert. Mindenesetre a jelek szerint Trump a Los Angeles-i tűzvészt és a szerencsétlen pár centis halakat próbálja ürügyként felhasználni majd egy jövőbeni törvénymódosításhoz.

Emellett Trump azonban egy másik fake newszal is támad: azzal vádolja Gavin Newsom demokrata kaliforniai kormányzót, hogy elutasította annak a vízhelyreállítási nyilatkozatnak az aláírását, amely lehetővé tette volna, hogy az északról érkező rengeteg vízből – ami a felesleges esőből és hóolvadásból származik – „naponta több millió liternyi víz áramoljon Kalifornia számos részébe, beleértve a jelenleg szinte apokaliptikus módon égő területeket is”.

Donald J. Trump (@realDonaldTrump)

Governor Gavin Newscum refused to sign the water restoration declaration put before him that would have allowed millions of gallons of water, from excess rain and snow melt from the North, to flow daily into many parts of California, including the areas that are currently burning in a virtually apocalyptic way.

A CNN szerint ugyanakkor a probléma mindezzel az, hogy nem létezik ilyen nyilatkozat, egyetlen vízügyi vagy környezetvédelmi szakember sem találkozott még vele. Trump stábja később úgy nyilatkozott, hogy Newsom 2020-ban jogi úton megtámadta az elnök tervét, amely arra vonatkozott, hogy a San Joaquin folyóból vizet szivattyúzzanak ki öntözéshez, ők arra gondoltak. A probléma csak az, hogy ez nem nyilatkozat, és nem is tudott volna mit aláírni. Az ilyen vízkivétellel pedig már fentebb leírtuk, mi a probléma, és a szakemberek miért ódzkodnak tőle.

A politikusnak az amerikai katasztrófavédelmi hivatallal (Federal Emergency Management Agency, FEMA) kapcsolatban is sikerült álhírt terjesztenie. Azt állította, hogy nincs pénz a FEMA-nál, azonban ők ezt cáfolták. „Bár a katasztrófaelhárítási alapunk tavaly egy sor súlyos eset miatt kimerült, Joe Biden elnök decemberben aláírt egy törvényjavaslatot, amivel pénzhez jutottunk.” „A katasztrófaelhárítási alap jelenlegi egyenlege hozzávetőleg 27 milliárd dollár” – közölte a FEMA szerdán a CNN-nel. Ez az összeg kevés lehet, és pótlásra szorulhat szerintük az egész évre, de ez nem azt jelenti, hogy nincs pénz – tették hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!