szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly 93 újságírót öltek meg a világon, ami azt mutatja, hogy az újságírás továbbra is veszélyes hivatás - áll a bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtó Intézet (IPI) jelentésében.

A nemzetközi újságíró jogvédő szervezet 140 országban vizsgálta meg az újságírók helyzetét. Megállapította, hogy 2007-ben ismét Irak volt legveszélyesebb, a gyilkosságok közel fele ebben az országban történt. Egy másik konfliktusövezetben, Szomáliában kilenc újságírót öltek meg tavaly.

Európában egy török nacionalista meggyilkolta Hrant Drink újságírót. Halála ismét megmutatta, milyen veszélyek leselkednek azokra, akik a sajtószabadság védelmére kelnek. Oroszországban a választások előtt nőtt a médiára nehezedő nyomás és továbbra is büntetlenek maradtak azok, akik újságírókat zaklattak, támadtak vagy gyilkoltak meg - áll az IPI jelentésében.

A legveszedelmesebb térség tavaly a Közel-Kelet és Észak-Afrika volt: itt összesen 44 újságíró lett gyilkosság áldozata, közöttük 42 Irakban. Két újságíró a Palesztin Hatóság területén halt meg.

A fegyveres konfliktusok miatt a második legveszélyesebb térség tavaly Ázsia volt, amelyen belül Pakisztánt, Afganisztánt, Srí Lankát emelte ki  a jelentés.  A legtöbb újságírót továbbra is Kínában börtönzik be, az IPI tudomása szerint legalább 30 újságíró és 50 blogger,  azaz internetes naplóíró került rács mögé.

Az amerikai földrészen tizenöt újságírót öltek meg tavaly. A térség legveszélyesebb országa Mexikó: itt két újságíró lett gyilkosság áldozata, nyolc pedig eltűnt. Az Egyesült Államokban Chancey Bailey-t, az Oakland Post munkatársát agyonlőtték; 1993 óta ez volt az első, újságíró ellen előre megfontolva elkövetett gyilkosság - mutat rá az IPI jelentése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!