Dmitrij Rogozin - szerdai brüsszeli médiabeszámoló szerint - azt mondta, hogy az amerikaiak miatt maradt el az erre a napra tervezett megbeszélés. Szerinte az európaiak szívesen tárgyalnának, és Moszkva majd eldönti, hogy az Európai Unióval (EU) vagy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ) vitassa-e meg biztonsági elképzeléseit.
Korábbi jelzések szerint szeptember 24-ikén Rogozin arról tájékoztatta volna a NATO nagyköveti tanácsát, hogy Dmitrij Medvegyev orosz elnök elképzelései szerint miként lehetne kialakítani egy új euroatlanti biztonsági rendszert, a már meglévő struktúrákat - a NATO-orosz Tanácsot, illetve az EBESZ-t - is bevonva a biztonsági építménybe.
Csakhogy időközben, a Grúzia ellen augusztusban végrehajtott orosz katonai fellépés nyomán, a NATO felfüggesztette a nagyköveti szinten addig rendszeresen ülésező NATO-orosz Tanács működését. Az atlanti szervezet azt várja el Moszkvától, hogy maradéktalanul teljesítse a grúziai konfliktus lezárása érdekében kidolgozott hatpontos megállapodás valamennyi előírását - legfőképpen vonja vissza katonáit a fegyveres konfliktus előtti vonalak mögé.
Egy - nevének mellőzését kérő - NATO-illetékes a minap azt mondta, hogy az atlanti szervezet jelenleg ugyan a "no business as usual" ("nem a szokványos üzletmenet") állapotában van Oroszországgal, ám ez nem jelenti azt, hogy át akarnának csúszni a "no business at all" ("semmilyen üzletmenet") állapotába. A NATO-nak és Oroszországnak kölcsönösen szüksége van egymásra - hangsúlyozta az illetékes.
A MTI kérdésére válaszolva hozzátette: a NATO saját helyzetértékelése alapján teszi majd meg megállapításait arról, hogy Oroszország mennyiben teljesíti Grúziával kapcsolatos vállalásait. Ezzel a NATO-illetékes lényegében cáfolta, hogy automatikusan az Európai Unió álláspontját teszik majd magukévá a kérdésben, bár az EU az, amely Moszkvában és Tbilisziben rávette a feleket a megállapodásra, valamint az EU megfigyelői lesznek azok, akik a helyszínen hivatottak ellenőrizni a kötelezettségvállalások teljesítését.
Rogozin szerint a NATO-orosz Tanács tevékenységét amerikai nyomásra fagyasztották be, holott az európaiak nyitottak lennének a tárgyalásokra. Az orosz diplomata kilátásba helyezte, hogy a biztonsági paktum tervét a NATO helyett majd az EU-nak vagy az EBESZ-nek fogják előterjeszteni.