szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kilátástalan szegénység miatt minden ingóságát, majd egy-egy veséjét is eladta egy kairói fiatal házaspár mindkét tagja. Az egyiptomi hatóságok az illegális szervkereskedelem problémáját sokáig teljesen figyelmen kívül hagyták - ezt is kifogásolta egy jelentésében az Egészségügyi Világszervezet.

A feleségével Mukattam nyomornegyedében élő Abder-Rahmán Abdel-Azíz elveszítette munkáját, majd a lakbérrel is elmaradt. Ezért döntöttek úgy mindketten, hogy eladják egy-egy veséjüket, és a beígért fejenkénti 4000 euróból megoldják anyagi gondjaikat. Az pénznek azonban alig a felét kapták meg, az összeget pedig teljes mértékben a műtét utáni komplikációk kezelésére fordították.

A WHO jelentése szerint a szervek befogadói általában külföldiek, többnyire szaúd-arábiaiak. A feketepiacon a szervekért 12 ezer euró körüli összeget fizetnek, a többnyire nyomornegyedekből származó adományozók azonban ennek általában csupán tizedét kapják meg.

A WHO jelentése Kínát, Pakisztánt és a Fülöp-szigeteket is elmarasztalta, de ezek az országok azóta már változtattak a szabályokon. Egyiptomban azonban még nincsenek törvényes keretek közé szorítva a transzplantációk. Állítólag hamarosan rendeletet hoznak, amely megszünteti ezt az áldatlan állapotot, és megtiltja a szervek eladását és külföldi vevőkbe való átültetését. A bűncselekményért 15 év börtön vagy 140 ezer euró pénzbüntetés szabható ki.

Az egyiptomi egészségügyi minisztérium szigorította az ellenőrzéseket. Eddig két kórházat zártak be illegális szervátültetés miatt, az orvosokat, a személyzetet és a közvetítőket pedig letartóztatták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Újabb gyanúsítottja van a koszovói szervkereskedelmi ügynek

Az évekkel ezelőtt Koszovóban elrabolt, és a szerveikért megölt szerb civilek ügyéhez is köze van csütörtöki szerb lapértesülés szerint annak az albán orvosnak, akit illegális szervkereskedelem miatt tartóztattak le a héten Pristinában.

Világ

Szervkereskedő professzort vettek őrizetbe

Orvosi kutatások és oktatás céljára önkéntesen felajánlott holttestek testrészeinek eltulajdonításával és értékesítésével vádolják az egyik leghíresebb kaliforniai egyetem orvosi fakultásának egyik vezetőjét.

MTI Világ

Vizsgálatot követelnek a koszovói szervkereskedelem ügyében

A Human Rights Watch (HRW) nevű, New York-i székhelyű nemzetközi emberjogi szervezet koszovói és albán vizsgálatot követelt annak kiderítésére, igaz-e, hogy koszovói albán gerillák elfogott szerbek szerveivel kereskedtek 1999-ben, miként azt Carla Del Ponte volt hágai főügyész megjelenés előtt álló könyve jelzi - jelentette a Politika című belgrádi újság szombaton az AP amerikai hírügynökségre hivatkozva.

MTI Világ

Pándyt felmentették a szervkereskedelem vádja alól

Végleg befejeződik a Pándy-ügy Belgiumban: mivel nem találtak semmilyen bizonyítékot, megszüntetik az eljárást abban a vádpontban, amely szerint a magyar származású segédlelkész, Pándy András annak idején emberi szervek kereskedelmével is foglalkozott volna.

hvg.hu Tech

Legalizálnák a szervkereskedelmet

Két amerikai orvos felvetette, hogy a növekvő kereslet kielégítése érdekében felül kellene vizsgálni a szervkereskedelemre vonatkozó törvényeket.